KT pirmininkas G. Goda: Prigimtinės žmogaus teisės ir laisvės – tai vertybės, užkoduotos Konstitucijoje

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2023 lapkričio 03

Artėjant gruodžio 10 d., Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 75-mečio dienai, į finišo tiesiąją įsuko ir Teisingumo ministerijos bei menininkės Agnės Kišonaitės šiai sukakčiai skirta iniciatyva.

fist 424500 640

Pavasarį prasidėjęs projektas kvietė visus norinčius padovanoti nereikalingus akinius, kurie taps kūrybine medžiaga Temidę vaizduosiančiam meno kūriniui „Teisingumas“. Prie iniciatyvos prisijungė ir Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo kolektyvas bei pirmininkas Gintaras Goda. Jo teigimu, Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją ir LR Konstituciją vienija atsakomybė už žmogaus teisių apsaugą.

„Prigimtinės žmogaus teisės ir laisvės – tai vertybės, užkoduotos tiek Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, tiek tarptautinėje teisėje, pirmiausia – Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje. Konstitucinių žmogaus teisių ir laisvių apsauga yra viena pamatinių Konstitucinio Teismo funkcijų. Tai Konstitucinis Teismas yra pažymėjęs nutarimuose, pabrėždamas, kad prigimtinis žmogaus teisių pobūdis reiškia, kad jos yra neatskiriamos nuo individo, nesusietos nei su teritorija, nei su tauta. Atkūrusi Nepriklausomybę, Lietuva žingsnis po žingsnio įsipareigojo pagal tarptautinius susitarimus, kurių pagrindu buvo parengtos ir isuotinę Žmogaus Teisių Deklaraciją Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos nuostatos, sustiprinusios nepriklausomos Lietuvos teisinę sistemą. Konstitucinis Teismas į šios deklaracijos nuostatas yra ne kartą atsižvelgęs, spręsdamas įvairias konstitucines problemas“, – teigė Konstitucinio Teismo pirmininkas.

Meninėje instaliacijoje bus vaizduojama teisingumo deivė Temidė, simbolizuojanti idėją, kad teisingumas – aklas šališkumui, išankstinėms nuostatoms ir įsitikinimams, stereotipams, tad Temidė visais atvejais visus sveria vienodai.

„Taigi, leisiu sau pajuokauti, – ar tikrai Temidės raištis bus aklinas, ar sudėliotas iš akinių, nebus permatomas ir neiškraipys vaizdo? Nes Temidė, kaip teisingumo simbolis, turi užtikrinti teisingumą be išankstinių nuostatų, vyraujančių stereotipų ar interesų įtakos. Tokiais principais besivadovaujanti teisininkų bendruomenė ir teisminė valdžia, o kartu ir visa visuomenė, liudija, kad teisinės valstybės pamatai – stiprėja“, – teigia G. Goda.

Šiuo metu instaliacijai „Teisingumas“ jau yra surinkta keli tūkstančiai akinių Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje ir kituose miestuose bei miesteliuose. Akiniai buvo renkami Teisingumo ministerijoje, Lietuvos universitetų teisės mokyklose, Teismų rūmuose, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos regioniniuose padaliniuose, notarų biuruose ir kt.

Norintys prisidėti nebenaudojamus akinius vis dar gali palikti akcijos dėžutėje, esančioje Teisingumo ministerijos fojė, adresu Gedimino pr. 30, Vilnius.

Instaliacija bus eksponuojama Teisingumo ministerijoje, ji taps ne tik atvirumo visuomenei simboliu, bet ir įprasmins vienus svarbiausių ministerijos siekių – tarnauti žmogui, užtikrinti universalias žmogaus teises, stiprinti teisingumo pamatus, taip pat į profesinį kelią palydės čia valstybei prisiekiančius teisininkų bendruomenės narius – advokatus, notarus, teismo ekspertus.

Instaliacija bus pristatyta gruodžio 11 d., kai Teisingumo ministerijoje tradiciškai bus apdovanoti prie žmogaus teisių puoselėjimo prisidėję teisininkai ir teisingumo srityje veikiančių įstaigų atstovai.

Top