Teismas suvienodino dar vienos šeimos pavardę

Kategorija: Šeimos teisė
Paskelbta: 2019 kovo 15

2019 m. kovo 15 d. Vilniaus miesto apylinkės teismas priėmė naują sprendimą originalios asmenvardžių rašybos byloje. Teismas tenkino pareiškėjos prašymą ir lenkų kilmės lietuvei suteikė galimybę civilinės būklės akte įrašyti pasirinktą vyro pavardę – Zalewska. Pareiškėjos vyras – Vilniuje jau keliolika metų gyvenantis Lenkijos pilietis Kamil Zalewski, kuris dirba radijo stotyse “Znad Wilia” ir “Polskie Radio”.

4db7629ead6ab

Teismas byloje nustatytė, kad pareiškėja su sutuoktiniu gyvena Lietuvoje, keliauja į kitas užsienio valstybes, o skirtingos šeimos narių pavardės sukelia jai ir jos sutuoktiniui nepatogumų, jiems nuolat tenka įrodinėti tapatybes, teikiamų dokumentų autentiškumą, šeimos giminystės ryšius. Galiojančiuose Lietuvos Respublikos asmens dokumentuose yra užregistruota Lietuvos piliečių, turinčių tiek savo varduose, tiek pavardėse raidę „w“. Taigi „w“ rašmens naudojimas Lietuvos Respublikos asmens dokumentuose yra įmanomas ir įgyvendinamas. Byloje nėra pateikta jokių įrodymų, patvirtinančių, kad pareiškėjos pavardės įrašymas su „w“ raide, t. y. „K.-Zalewska“, trukdo identifikuoti asmenį, kelia nepatogumų, trukdo visuomenės gerovei, ar dėl to kyla praktinių sunkumų.

Pareiškėjos vyras pažymėjo, kad “situacija yra aiški. Lietuviška mano pavardės versija, mano požiūriu, yra visiškai kita pavardė. Nenoriu, kad mano šeima – žmona ir vaikas, turėtų kitaip užrašytas pavardes. Man tai nėra priimtina”. Pareiškėjus teisme atstovavusi advokato padėjėja Evelina Dobrovolska paaiškino, kad kol byla buvo nagrinėjama teisme, šeima susilaukė vaiko, atitinkamai šiuo metu rengiama dar viena byla. Šiuo metu susidarė absurdiška situacija, kai dėl savo pavardės kievienos šeimos narys privalo kovoti teisme.

Atsižvelgiant į tai, kad dėl originalios asmenvardžių rašybos mišrioms šeimoms neprieštarauja nei Valstybinė lietuvių kalbos komisija, nei Civilinės metrikacijos skyriai, o Lietuva yra nuolat kritikuojama tarptautinėje arenoje, abejingas parlamentarų požiūris lieka nesuprantamas. Vis dėlto kol įstatymo leidėjas delsia, pareiškėjai ir teismai nesnaudžia – tai jau penktasis teismo sprendimas šiais metais, patvirtinęs asmenų teisę savo vardą rašyti autentiškais rašmenimis. Europos žmogaus teisių fondo manymu, tai dar viena maža pergalė tinkamo reglamentavimo link.

Top