Popierinių liudijimų neliks jau po metų

peter millican law lady justiceJau nuo 2017 metų sausio 1 dienos popieriniai civilinės būklės akto įrašo įregistravimo liudijimai (gimimo, santuokos, mirties ir kt.) taps nebūtini, nes duomenys bus kaupiami Gyventojų registro duomenų centrinėje bazėje. Tam šį mėnesį pritarė Seimas.

Teisingumo viceministras Julius Pagojus teigia, kad vaiko gimimo, santuokos ar artimųjų mirties liudijimus žmonės dažnai turi pateikti įvairioms institucijoms, tuo tarpu įsigaliojus teisingumo ministerijos parengtoms pataisoms visos institucijos, kurioms ši informacija reikalinga, gaus ją iš registrų, tad žmonėms nereikės nešiotis popierinių liudijimų ar visai vaikščioti po kai kurias įstaigas.

Pataisose yra numatyta, kad registruojant kai kuriuos civilinės būklės aktus asmeniui nebeliks būtinybės atvykti į civilinės metrikacijos įstaigą, informacija apie jo civilinę būklę bus registruojama remiantis institucijos, kuri konstatavo tam tikrą civilinę būklę, persiųstais dokumentais.

Dauguma šių dokumentų bus gaunama iš sveikatos priežiūros įstaigų, o galimybes dokumentams judėti sudarys įgyvendinama elektroninė sveikatos sistema. Pavyzdžiui, vaiko gimimas bus registruojamas pagal dokumentus, kuriuos sveikatos įstaigos pateiks civilinės metrikacijos įstaigai, o vaikui vardą ir pavardę tėvai suteikti galės elektroniniu būdu, tad nebeliks poreikio vykti į civilinės metrikacijos įstaigą. Mirties ar santuokos nutraukimo faktai taip pat bus registruojami be atskiro kreipimosi, nes ši informacija bus gaunama iš sveikatos priežiūros įstaigų ir teismų.

Nepaisant to, kad popierinių liudijimų būtinybės neliks, asmuo individualiu prašymu galės gauti civilinės būklės akto išrašus.

Atkreipiamas dėmesys, kad Civiliniame kodekse įteisinta galimybė vaikui suteikti dvigubą pavardę, jei tėvų pavardės skirtingos. Vaikui suteikiama dviguba pavardė turės būti sudaryta iš sujungtų vaiko tėvų pavardžių.

Top