Diskutuojama kaip pažaboti e-nusikaltimus

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2016 sausio 26

TypingKeyboardAmsterdame, Nyderlandų sostinėje, susirinko Europos Sąjungos šalių teisingumo ministrai, kur jie diskutuos apie efektyvesnį elektroninės erdvės nusikaltimų tyrimą. Mūsų šalies teisingumo ministras Juozas Bernatonis teigia, kad neformaliame ES teisingumo ir vidaus reikalų ministrų susitikime aptariami ES šalių teisinio bendradarbiavimo klausimai tiriant nusikaltimus, susijusius su elektronine erdve. Vienas iš svarbesnių klausimų yra nuspręsti, ar būtina ir tikslinga parengti dokumentą, kuriame būtų išdėstytas bendras ES šalių narių požiūris dėl jurisdikcijos tiriant elektroninius nusikaltimus.

Susitikime dalyvaujantis teisingumo ministras J. Bernatonis atkreipia dėmesį į poreikį ES šalims parengti bendrą požiūrį į tokius nusikaltimus, nes elektroninių nusikaltimų daugėja, auga kovos su jais svarba. Pasak ministro, pagrindinės problemos yra susijusios su trečiųjų valstybių informacijos teikimu. ES turėtų sutelkti dėmesį į bendradarbiavimą su trečiosiomis valstybėmis ir paversti jį efektyvesniu.

Pirmiausia, ministro nuomone, reikėtų išspręsti elektroninių įrodymų srityje esančius skirtumus, kurie kyla dėl nacionalinio ir tarptautinio reglamentavimo, todėl būtina stiprinti valstybių bendradarbiavimą nustatant tarptautinio lygmens įsipareigojimus, derančius su nacionalinės teisės nuostatomis. Taip pat, svarbu rasti balansą tarp efektyvaus įrodymų rinkimo ir pagarbos žmogaus teisėms, teisei į privatumą.

Nusikaltimų elektroninėje erdvėje skaičius auga visoje Europoje, ne išimtis ir Lietuva. 2014 metais nusikalstamų veikų elektroninių duomenų ir informacinių sistemų saugumui mūsų šalyje buvo užregistruota 1089, o tai yra beveik 2 kartus daugiau nei 2013 metais.

Top