Ekspertai peržiūrės taisykles dėl sveikatos sužalojimų nustatymo

Kategorija: Baudžiamoji teisė
Paskelbta: 2020 birželio 17

Bus tobulinamos taisyklės, pagal kurias nustatoma žmogaus sveikatai padaryta žala. Tai buvo nutarta Teisingumo ministerijos inicijuotoje diskusijoje, kurioje dalyvavo Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo, Teisingumo ministerijų, Generalinės prokuratūros, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Valstybinės teismo medicinos tarnybos,  Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos atstovai. Pastaraisiais metais viešojoje erdvėje dažnai keliami klausimai dėl šiose taisyklėse nustatytų kriterijų pagrįstumo, kurie lemia nusikalstamos veiklos kvalifikavimą ir teismų sprendimus.

medic

„Vieningai sutarėme, kad būtina peržiūrėti sveikatos sužalojimo mastą nustatančias taisykles, ir artimiausiu metu bus sudaryta ekspertų darbo grupė. Turime iš naujo  įvertinti medicininius kriterijus, pavyzdžiui, galbūt kai kuriuos nesunkius sužalojimus reikėtų laikyti sunkiais. Apsvarstyti galimybę sumuoti atskirus nesunkius sužalojimus, kad būtų galima tinkamai įvertinti bendrą jų poveikį žmogaus sveikatai“, – po diskusijos sakė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Diskusijoje taip pat buvo kalbėta, kad reikia koreguoti bendrojo ir profesinio darbingumo nustatymo taisykles.

Šiandien galiojančios taisyklės buvo patvirtintos 2003 m. bendru sveikatos apsaugos, teisingumo bei socialinės apsaugos ir darbo ministrų įsakymu ir iki šiol nebuvo keistos.  Jomis vadovaujasi teisėsaugos institucijos ir teismai, vertindami asmens padaryto nusikaltimo sunkumą, o sveikatos sutrikdymo mastą nustato Valstybinės teismo medicinos tarnybos ekspertai. Pagal šį teisės aktą sužalojimai skirstomi į nežymius, nesunkius ir sunkius. Nuo sužalojimų masto priklauso ir nusikalstamos veikos kvalifikavimas bei teismo paskirta bausmė.

Top