Organizuotoms grupuotėms artėja blogesni laikai

Kategorija: Baudžiamoji teisė
Paskelbta: 2016 vasario 24

handcuffsSeimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas ir kiti komiteto nariai užregistravo Organizuoto nusikalstamumo užkardymo ir kontrolės įstatymo projektą, prie kurio prisidėjo ir mokslo, teisėtvarkos, prokuratūros ir kitų sričių atstovai, susibūrę į darbo grupę.

Pagrindinė siūlyto projekto idėja yra užkirsti kelią organizuotam nusikalstamumui, efektyviau jį kontroliuoti, apriboti tokio nusikalstamumo pagrindinius tikslus (turto siekimą ir jo legalizavimą). Dėl pastarosios priežasties projektu siūloma įteisinti finansines organizuotą nusikalstamumą ribojančias priemones, tokias kaip turto areštas ir dokumentais nepagrindžiamo turto įsigijimo konfiskavimas.

Projekte siūloma ir toliau organizuoto nusikalstamumo grupuočių nariams taikyti oficialų perspėjimą bei teismo įpareigojimus, tačiau šis sąrašas papildytas naujais:

  • Nevairuoti transporto priemonės;
  • Informuoti apie sandorius, kurių vertė daugiau nei 40 bazinių socialinių išmokų (šiuo metu 1520 eurų);
  • Turto areštas;
  • Privaloma turto ir pajamų deklaracija, jų pagrindimas;
  • Laikinas ribojimas ar draudimas verstis tam tikra veikla;
  • Intensyvi priežiūra.

Iki šiol įstatyme buvo numatyti teismo įpareigojimai nebendrauti su atitinkamai asmenimis, nekeisti gyvenamosios vietos, būti savo gyvenamojoje vietoje tam tikru nustatytu laiku, nesilankyti numatytose vietose.

Artūro Paulausko teigimu, pasiūlytas įstatymo projektas sumanytas taip, kad nusikalsti nebeapsimokėtų, būtų stabdomos galimybės organizuotiems nusikaltėliams investuoti neteisėtais būdais gautas lėšas ir taip gauti pelną, kurį pavyktų legalizuoti. Pastebima, kad nusikalstamu būdu gautos lėšos yra investuojamos į pelningas sritis, pasitaiko ir atvejų, kuomet nelegaliais būdais gautomis lėšomis įsteigti verslai iš rinkos išstumia legalius verslo konkurentus.

Atkreipiamas dėmesys, kad naujos įstatyme numatytos priemonės ir normos būtų taikomos tik organizuoto nusikalstamumo grupuočių nariams. Tai, pasak komiteto pirmininko A. Paulausko, nėra paprasti nusikaltėliai, jie turi būti pripažinti organizuoto nusikalstamumo nariais, įtraukti į atitinkamus sąrašus, o visi atvejai yra konkretūs.

Be minėtų siūlymų yra dar viena planuojama naujovė – atsisakyti asmens, laikomo organizuotos nusikalstamos grupuotės nariu, baudžiamojo persekiojimo tuo atveju, jei jis pradeda slapta bendradarbiauti su teisėsauga, teikia naudingą informaciją apie įvykdytus nusikaltimus, grupuotės struktūrą, vadovus, narius, veiklą.

NSGK sumanymas parengti naują projektą kilo dėl to, kad šiuo metu galiojančios teisinės priemonės nėra pakankamos saugumui užtikrinti. 

Top