Geografinė nuoroda – kodėl svarbu apsaugoti?

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2024 liepos 23

Prieš metus Europos Parlamentas ir Taryba priėmė reglamentą dėl amatininkų ir pramonės gaminių geografinių nuorodų apsaugos, kuris būtų taikomas įvairiems amatininkų ir pramonės gaminiams, pavyzdžiui, gamtiniams akmenims, medžio dirbiniams, juvelyriniams dirbiniams, tekstilei, nėriniams, stalo įrankiams, stiklui, porcelianui, odos dirbiniams ir kt.

books 2158737 640

Geografinė nuoroda – tai ženklas, naudojamas ant gaminių, turinčių konkrečią geografinę kilmę ir dėl tos kilmės turinčius nulemtas savybes arba gerą vardą. Kad ženklas veiktų kaip geografinė nuoroda, jis turi identifikuoti, kad produktas yra kilęs iš tam tikros vietos.  

Šiuo metu plačiai žinomų maisto produktų geografinių nuorodų pavyzdžiais galima įvardinti: Parmesan – sūriui, Parma – kumpiui ir pan. 

Tam, kad amatininkų ar pramonės gaminio pavadinimui būtų suteikta geografinės nuorodos apsauga, gaminio kilmės vieta turėtų būti konkreti vietovė, regionas arba šalis, jo tam tikra ypatybė, reputacija ar kita savybė iš esmės būtų siejama su jo geografine kilme ir bent vienas jo gamybos etapas būtų vykdomas apibrėžtoje geografinėje vietovėje.

Kokią pridėtinę vertę kuria geografinių nuorodų apsauga?

Svarbu pabrėžti, kad amatininkų ir pramonės gaminių geografinių nuorodų apsaugos sistema padės vartotojams atskirti ir pasirinkti autentiškus gaminius, bus didesnis autentiškų gaminių matomumas rinkose, taip suteikiant naudos vartotojams. Regionai, kuriuose gamintojai vykdo veiklą, įgis galimybę plėtoti turizmo potencialą, išlaikyti ir pritraukti kvalifikuotą darbo jėgą bei apsaugoti savo kultūros paveldą.

Patiems amatininkams ir kitiems autentiškų gaminių gamintojams, kurie neretai veikia kaip mažos ir vidutinės bendrovės, bus suteikta daugiau galimybių konkurenciniam pranašumui bei lengvesniam patekimui į trečiųjų valstybių rinkas sudarant prekybos susitarimus su ES. 

Kaip žinia, produkto gamybai, perdirbimui ar gaminio paruošimui vykstant apibrėžtoje geografinėje kilmės vietovėje, gaminiui yra suteikiamos ir autentiškos, išskirtinės savybės, todėl tinkamai apsaugotas, šis išskirtinumas gali tapti pridėtine gaminio verte.

Su kokia situacija Lietuvos gamintojai susiduria dabar?

Šiandien Lietuvos gamintojai dėl nevienodų teisinių nuostatų gali susidurti su sunkumais apsaugant su konkrečia geografine vietove susijusius gaminius. Tai gali lemti, kad būtų mažiau investuojama į tokius gaminius, bendradarbiaujama kuriant nišines rinkas ar išlaikant unikalius vietos įgūdžius bei tradicijas. 

Todėl Europos Sąjungos lygmeniu svarbu nustatyti tiesiogiai taikytiną geografinę nuorodų apsaugą amatininkų ir pramonės gaminiams. Tvirta Europos teisinė sistema galėtų užtikrinti vienodas apsaugos sąlygas visose ES valstybėse narėse, taip sukuriant teisinį tikrumą ir paskatas investuoti į didesnes rinkos galimybes geografinių šaknų turintiems amatininkų ir pramonės gaminiams. 

Viešoji konsultacija – kur link eisime toliau? 

Birželį Teisingumo ministerijos surengta viešoji konsultacija su valstybės institucijomis, verslo atstovais, srities ekspertais, nevyriausybinėmis organizacijomis leido ne tik išgirsti skirtingų tikslinių grupių įžvalgas, bet ir aptarti, kokios priemonės padėtų vartotojams atskirti ir pasirinkti autentiškus gaminius, koks kontrolės mechanizmas turėtų būti taikomas Lietuvoje, kokių vykdymo užtikrinimo priemonių ar veiksmų būtų galima imtis siekiant užkirsti kelią suklastotų gaminių naudojimui rinkoje arba jį sustabdyti.

Įsigaliojus Europos Parlamento ir Tarybos priimtam reglamentui, numatyta stebėti geografinių nuorodų naudojimą visoje vidaus rinkoje ir trečiųjų šalių rinkose, kuriose geografinės nuorodos yra saugomos, įskaitant internetą. Nustačius piktnaudžiavimą, atitinkama kompetentinga institucija turėtų imtis administracinių ir teisminių veiksmų, kad užkirstų kelią produktų pavadinimų naudojimui arba jį sustabdytų.

Top