Nuo prieglobsčio prašymų iki šeimos teisės – dėl karo priverstiems pasitraukti ukrainiečiams kyla daug iššūkių ir teisinių klausimų Lietuvoje

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2023 vasario 23

Jau metus besitęsianti karinė agresija prieš Ukrainą kursto nesaugumą ir baimę. Žmonėms, gyvenantiems grėsmių ir baimių lauke, būtina nenutrūkstama pagalba ir atjauta.

Mindaugas Kukaitis Advokatu tarybos pirmininkas

Lietuvos advokatūros iniciatyva, pernai pradėta teikti pro bono teisinė pagalba, skirta nuo karo nukentėjusiems ir priverstiems palikti savo namus ukrainiečiams Lietuvoje. Per metus advokatai ir advokatų padėjėjų tokių konsultacijų ukrainiečiams suteikė apie 1 500.

Neatlygintinai teisinę pagalbą savanoriškai teikė advokatai bei jų padėjėjai tiek nuotoliniu, tiek ir kontaktiniu būdu. Įvairių problemų ir rūpesčių kamuojami ukrainiečiai konsultuoti skirtingų teisės sričių specialistų. Kiekvienas advokatas ar jų padėjėjas suteikė nuo 5 iki 25 teisinių konsultacijų per metus. 

Dėl karo pasitraukę ukrainiečiai susiduria su įvairiais iššūkiais ir sunkumais. Bene dažniausiai konsultuota šeimos, migracijos, prieglobsčio teisės sričių klausimais. Teiktos konsultacijos dėl vaikų teisių apsaugos, išlaikymo, santuokos sudarymo ir nutraukimo, vaikų pagrobimo, taip pat ukrainiečiams itin aktualūs teisiniai klausimai, susiję su pabėgėlio statusu ir teisėmis; galimybių apsigyventi kitoje Europos Sąjungos valstybėje suteikimu; leidimų, suteikiančių galimybę laikinai ir nuolat gyventi Lietuvoje gavimu. 

Nemažai spręstų su darbo santykiais susijusių klausimų: įsidarbinimo galimybės Lietuvoje, darbo ir poilsio laiko nustatymo pagrindai, atleidimas iš pareigų, atsiskaitymo su atleistu darbuotoju tvarka. Savanoriška teisinė pagalba teikta baudžiamosios teisės bei gyvenamųjų patalpų nuomos klausimais. Dažnu atveju ukrainiečiai nesupranta valstybės institucijų tinklalapiuose pateiktos informacijos arba jos yra per mažai. Į daugelį ukrainiečių lūkesčių atliepta, sprendžiant klausimą atitinkamu laiku ir vietoje.

„Nors dažnai girdime, jog geri darbai turi būti daromi tyliai, tačiau būtent jie įkvepia ir motyvuoja padėti kitiems. Prasidėjus karui, Lietuvos advokatūros bendruomenė telkėsi ir vienijo jėgas padėti ukrainiečiams, plėsdama teikiamos humanitarinės pagalbos ribas. Pradėję teikti nemokamas teisines konsultacijas, per metus išgirdome kelias dešimtis istorijų, už kurių – priversti bėgti nuo karo žmonės, ieškantys prieglobsčio ir pagalbos. Svarbu, jog mūsų profesinė bendruomenė savanoriškai ir neatlygintinai  padeda  ukrainiečiams įveikti kilusius sunkumus“, – teigia Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis ir priduria, jog pagalbos teikimas leidžia suprasti ir pajausti, kokius sunkumus išgyvena nuo karo bėgantis žmogus. 

Kol Ukrainoje tęsiasi priešiškos valstybės karinė agresija, tol Lietuvos advokatai ir advokatų padėjėjai ir toliau teiks nemokamą teisinę pagalbą į Lietuvą atvykusiems ukrainiečiams. 

Atkreipiame dėmesį, kad ši pagalba yra skirta tik nuo karo bėgantiems ukrainiečiams, kurie Lietuvoje gyvena ne ilgiau kaip 1-erius metus. Daugiau informacijos apie advokatus, kurie teikia tokią pagalbą galima rasti čia: https://www.advokatura.lt/dla-ukrainciv/.

Top