Seimas pritarė teismų sistemos tobulinimui

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2022 lapkričio 24

Seimas pritarė Teismų įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-568(2) ir lydimiesiems teisės aktams, kuriais keičiamas atrankų į teisėjus organizavimo modelis, įgyvendinama specializuotų apygardos administracinių teismų pertvarka. Įstatymuose įtvirtinta galimybė reikšmingą teisinę patirtį valstybės tarnyboje turintiems asmenims pretenduoti į specializuotą pirmosios instancijos apygardos administracinį teismą.

club 2492011 640

Teismų įstatyme įtvirtintos nuolatinės teisėjų atrankos į apylinkių ir apygardų teismų lygmenis, o ne konkrečius teismus ar jų rūmus. Tokių atrankų metu bus sudaromas pretendentų sąrašas, iš kurio bus galima gerokai operatyviau atrinkti kandidatą į konkretų teismą vos tik teisėjo vieta atsilaisvins. Toks sąrašas kiekvieno pretendento atžvilgiu galios vienus metus. Įstatymo projektu paliekamos ad hoc, tai yra prireikus, atrankos į aukštesnius teismus ir vadovaujamas pareigas, nes šios atrankos vyksta palyginti retai. Įstatymo projektu siūloma atsisakyti kaip perteklinio reikalavimo teisėjui dalyvauti atrankoje, jeigu jis siekia persikelti iš vieno tos pačios pakopos teismo į kitą bei iš vienų rūmų į kitus, tai yra to paties teismo viduje.

Priimtais pakeitimais reglamentuota specializuotų apygardos administracinių teismų pertvarka. Vietoje Apygardų administracinių teismų įkuriamas Regionų administracinį teismas, veikiantis visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje. Kartu yra atsisakoma išimtinio administracinių ginčų teismingumo Vilniaus apygardos administraciniam teismui. Ginčų nagrinėjimas bus skiriamas tose teismo patalpose, rūmuose, kurie yra arčiausiai pareiškėjo gyvenamosios vietos ar buveinės vietos.

„Nebeliks išimtinės Vilniaus apygardos administracinio teismo kompetencijos ir visi administraciniai pirmos instancijos teismai bus vadinami Regionų administraciniais teismais. Taip bus lengviau paskirstoma kompetencija. Iki šiol, jeigu, pavyzdžiui, būdavo skundžiamas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos sprendimas, o pareiškėjas gyvena Klaipėdoje, Mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos įgaliodavo Klaipėdos inspekciją atstovauti jai, tačiau teismas turėdavo vykti Vilniuje. Šiuo atveju, reorganizuodami administracinius teismus, mes pasiekiame, kad byla gali būti išnagrinėta Klaipėdoje. Žinoma, jeigu byla nėra nagrinėjama nuotoliniu būdu“, − Seimo kanceliarijos Spaudos biurui sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.

Teismų įstatymo pataisoms pritarė 99 Seimo nariai, prieš buvo vienas, susilaikė 10 parlamentarų.

 

Top