Naujos teisėkūros iniciatyvos užtikrins veiksmingesnę ir spartesnę pažeistų teisių gynybą

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2020 birželio 09

Greitesnis teisingumo procesas, teisėjams daugiau laiko gilintis į sudėtingas bylas, mažesnis ir tolygiau paskirstomas teismų darbo krūvis – tokius tikslus padės įgyvendinti Teisingumo ministerijos parengtos įstatymų  pataisos, kurias šiandien Seimui  svarstyti pateikė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. Numatoma, kad dalis nesudėtingų administracinių nusižengimų bylų, kurias nagrinėja apylinkių teismai, būtų perduota spręsti protokolus surašiusių institucijų pareigūnams, o Administracinių ginčų ir Mokestinių ginčų komisijos iš apygardų administracinių teismų perimtų beveik trečdalį bylų.

labyrinth 4300600 640

Ministro E. Jankevičiaus teigimu, šios teisėkūros iniciatyvos leis tolygiau paskirstyti teismų darbo naštą  ir užtikrins veiksmingesnę ir spartesnę pažeistų teisių gynybą. „Teismų sistemoje apylinkių teismai turi didžiausią bylų krūvį, tačiau didžiąją jų dalį sudaro smulkūs ginčai, kurių gali imtis kitos valstybinės institucijos. Taip pat ir apygardų teismuose dalį pirma instancija nagrinėjamų bylų  gali išspręsti ikiteisminio ginčų nagrinėjimo institucijos“, – pažymi ministras.

Įstatymų pataisos apylinkių teismų darbo krūvį leistų sumažinti  maždaug 10 proc., nes šie teismai nebenagrinėtų beveik visų administracinių nusižengimų bylų. Šių kategorijų bylas, kaip ir kitų administracinių nusižengimų bylų, imtųsi institucija, kurios atstovai surašė pažeidimo protokolą. Pavyzdžiui, teismai nenagrinėtų bylų, kai vairuotojas pakartotinai vairavo automobilį neblaivus, pasišalinimų iš autoįvykio vietos, nedidelio kiekio kontrabandinių prekių gabenimo.

Pažeidėjai priimtą nutarimą dėl nuobaudos skyrimo galėtų apskųsti teismui.

Apylinkių teismai ir toliau nagrinėtų tik nedidelę dalį administracinių nusižengimų bylų, kuriose nesurašomi protokolai. Pavyzdžiui, dėl kreditorių ir akcininkų teisių pažeidimų. Tokių bylų per metus  išnagrinėjama apie 180.

Lietuvos administracinių ginčų komisija perimtų ginčus dėl viešojo administravimo institucijų  padarytos žalos atlyginimo, sprendimų, susijusių su leidimais užsieniečiams dirbti ir gyventi Lietuvoje, tarnybinius ginčus, pavyzdžiui, dėl atleidimo iš darbo, nuobaudos skyrimo ir kt. Taip pat siūloma nustatyti privalomą ikiteisminį mokestinių ginčų nagrinėjimą Mokestinių ginčų komisijoje.

Bylų nagrinėjimas šiose komisijose truktų dvigubai trumpiau – iki 30 darbo dienų, žmonėms nereikėtų samdytis advokato ir mokėti žyminio mokesčio. Be to, pareiškėjams būtų patogiau ginčus spręsti arčiau gyvenamosios vietos – Vilniuje esančioje Lietuvos administracinių ginčų komisijoje arba jos regioniniuose padaliniuose Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.

Jeigu nors vienas iš bylos dalyvių nesutiktų su šios komisijos priimtu sprendimu, galėtų kreiptis į apygardos administracinį teismą. Net ir apskundus sprendimą teismui, bylos nagrinėjimas vyks sparčiau ir kokybiškiau, nes esminės faktinės aplinkybės jau bus nustatytos. Kai kuriais atvejais bylos dalyviai teismo priimtą sprendimą dar galėtų apskųsti ir Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Top