Teisinės pagalbos sistemos laukia naujovės

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2020 gegužės 14

Biudžeto lėšos, skirtos valstybės garantuojamai teisinei pagalbai apmokėti, bus naudojamos tikslingiau, o teisinė pagalba – skiriama tiems, kam jos labiausiai reikia. Šiandien Seimas pradėjo svarstyti Teisingumo ministerijos parengtas Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pataisas, kurios leis efektyviau paskirstyti lėšas teisinei pagalbai apmokėti.

fotolia 168222001 1

„Pasitaiko atvejų, kai žmonės piktnaudžiauja teise bylinėtis – neišeina iš teismų, kai už advokatų paslaugas sumoka valstybė. Todėl imtasi priemonių, kad valstybės garantuojamą, aukštos kokybės  teisinę pagalbą gautų mažas pajamas gaunantys, socialiai pažeidžiami asmenys, kurie savo lėšomis negali pasisamdyti advokato“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Projekte siūloma, kad kai kurias paslaugas, kurias šiandien teikia valstybės skirti advokatai, žmogus galės gauti miestų ir rajonų savivaldybėse, apsilankę pas pirminės teisinės pagalbos specialistus. Jie galėtų surašyti prašymą nutraukti santuoką abiejų sutuoktinių bendru sutikimu, sutartį dėl santuokos nutraukimo teisinių pasekmių, taip pat pareiškimą išduoti teismo įsakymą, prašymus išduoti teismo leidimus parduoti ar įkeisti nekilnojamąjį turtą, priimti palikimą. Tokiu būdu teisinė pagalba veiktų greičiau ir patogiau.

Nemokamos advokato paslaugos antrinei teisinei pagalbai būtų teikiama atsižvelgiant ne tik į asmens, prašančio nemokamai skirti advokatą, turtą, bet ir į visos šeimos turtą. Taip siekiama skatinti žmones objektyviai įvertinti kitas alternatyvas ginčui išspręsti, pavyzdžiui, pasinaudoti mediacija.

2020 m. biudžete skirta 5,3 mln. eurų valstybės skirtų advokatų paslaugoms apmokėti. Pernai šiam tikslui buvo numatyta 3,8 mln. eurų.

 

Top