Seimas imasi siūlymo bausti ne už prostituciją, o už sekso paslaugų pirkimą

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2019 lapkričio 08

Seimas be prieštaravimų, bendru sutarimu, po pateikimo pritarė socialdemokratų projektui, kad būtų baudžiami ne sekso paslaugų teikėjai, o pirkėjai. Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narė Dovilė Šakalienė Seimui pateikė Baudžiamojo kodekso papildymo projektą, numatantį baudžiamąją atsakomybę sekso pirkėjams.

help 3049553 640

Pataisomis siūloma nustatyti, kad „tas, kas siekė pasinaudoti arba pasinaudojo atlygintinėmis asmens seksualinėmis paslaugomis, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas bauda arba areštu“.

D. Šakalienės projektu siūlomas sekso paslaugų pirkimo kriminalizavimas prisidės prie prostitucijai išnaudojamų asmenų skaičiaus bei prostitucijos paklausos mažinimo ir prekybos žmonėmis prevencijos.

„Dalis visuomenės vis dar vadovaujasi stereotipais apie prostitucijoje išnaudojamas moteris. Deja, realybė liudija, kad į prostituciją jas atveda smurtas, traumos, skurdas – ir visa tai lydi jas prostitucijoje, tad bausdami jas tik giliname problemą. Moters sudaiktinimas ir sekso pirkimas yra tokia pat atgyvenusi patriarchalinė tradicija kaip ir žmonos mušimas“, – sako D. Šakalienė.

„Mano projektu Seimui teikiamas modelis remiasi „švediškuoju“ modeliu, kuriame baudžiamas atlygintinai prostitucija besinaudojantis asmuo, o ne asmuo, teikiantis seksualines paslaugas. Šis modelis galioja Švedijoje, Norvegijoje ir Islandijoje ir jo perkėlimas į Lietuvos teisinę sistemą numatytas Seimo dar 2014 metais priimtoje rezoliucijoje „Dėl baudžiamosios atsakomybės už seksualinių paslaugų pirkimą“, – sako Seimo narė.

Teisėsauga taip pat pripažįsta, kad dabartinis teisinis reguliavimas neefektyvus, nes prostitucijos mastai nemažėja, o sekso pirkėjai lieka šešėlyje nebaudžiami.

„Tyrimai, atliekami įvairiose šalyse (įskaitant tas, kuriose prostitucija legalizuota), liudija, kad prostitucijoje išnaudojamų moterų ir mergaičių psichikos ir sveikatos būklė labai prasta – 3 iš 5 serga potrauminio streso sindromu, 4 iš 5 yra priklausomos nuo raminamųjų, nuskausminamųjų ar psichotropinių vaistų. Savižudybės rizika 12 kartų didesnė, nužudymo rizika 17 kartų didesnė, o Vokietijos mokslininkai įvertino, kad prostitucijoje išnaudojamos moters vidutinė gyvenimo trukmė yra 33 metai“, – atkreipia dėmesį Seimo narė D. Šakalienė.

Top