Gyvsidabrio byloje padėtas taškas

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2019 birželio 07

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) dirbusiems gyvsidabriu užterštame Ukmergės teisme priteisė 344,5 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimą. Neturtinė žala atlyginta septyniems advokatams ir vienam advokato padėjėjui.

1323874166teismas3

Ieškinius valstybei iš viso pateikė 31 asmuo. Žalos atlyginimas priteistas teisme dirbusiems teisėjams, advokatams, kitiems tarnautojams ir prokurorams. 14-kai iš jų priteista po 16 tūkst. eurų, 13-kai (iš jų septyniems advokatams ir vienam advokato padėjėjui) – po 8 tūkst. eurų, trims – po 5 tūkst. eurų, vienam – 1,5 tūkst. eurų.

2003 metų pradžioje ir 2012 metų gruodį tuometiniame Ukmergės teismo pastate buvo rasta gyvsidabrio. Pirmosios instancijos teismas nukentėjusiųjų ieškinius tenkino iš dalies: teismo darbuotojams priteisė žalos atlyginimą nuo 1 tūkst. 500 iki 750 eurų. Apeliacinės instancijos teismas visų ieškovų nukentėjusiųjų ieškinius tenkino iš dalies ir priteisė žalos atlyginimą nuo 50 tūkst. iki 25 tūkst. eurų.

„Nors tarša gyvsidabriu nesukėlė aiškiai apibrėžtos žalos ieškovų sveikatai, ji galėjo padaryti juos pažeidžiamesnius įvairioms ligoms, sukėlė jiems nerimo, netikrumo ir nesaugumo jausmą“, – konstatavo LAT.

LAT atmetė nukentėjusiųjų kasacinius skundus ir iš dalies tenkino valstybės kasacinį skundą – ieškovams priteisto neturtinės žalos atlyginimo dydžius sumažino. Teismas pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms, kad valstybė nei per savo institucijas, nei kaip pastato savininkė nesielgė pakankamai rūpestingai, nesiėmė pakankamų priemonių, siekdama apsaugoti užterštame objekte dirbančius asmenis nuo pavojaus. 

Bylą nagrinėję teismai pažymėjo, kad nutraukus kontaktą su gyvsidabrio garais, ieškovų savijauta iš esmės neblogėjo, o kai kurių net gerėjo, nė vienam iš ieškovų dėl gyvsidabrio radimo jų organizme nebuvo nustatytas netektas darbingumas.

Paminėtoje byloje Lietuvos advokatūra dalyvavo trečiuoju asmeniu ieškovų pusėje. Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Top