Lietuvoje sparčiai mažėja korupcija

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2015 gruodžio 17

2688Per dvejus pastaruosius metus Lietuva padarė didelę pažangą kovoje su korupcija. Šią informaciją parodo paskutinio Europos Komisijos užsakymu atlikto Eurobarometro tyrimo „Verslo požiūris į korupciją Europos Sąjungoje“ rezultatai.

Šios Vyriausybės kovos su korupcija pastangos davė akivaizdžių rezultatų, pakeitė žmonių nuomonę į vieną iš didžiųjų visuomenės ydų, tai yra, korupciją. Pasak Juozo Bernatonio, teisingumo ministro ir Tarpžinybinės komisijos kovai su korupciją koordinuoti pirmininko, pirmiausiai keitėsi verslo atstovų požiūrius, kad visos problemos išsprendžiamos kyšiais. Pagal kai kuriuos rodiklius Lietuva lenkia net ir senas demokratines tradicijas turinčias Europos valstybes.

Tyrimo duomenys atskleidė, kad beveik 10 procentų, nuo 83 iki 75 proc., per dvejus metus sumažėjo verslininkų, manančių, jog kyšis ar pažintys yra lengviausias kelias gauti tam tikras reikiamas paslaugas. Pasiteiravus verslininkų, ar šie sutinka, jog vienintelis kelias vykdyti sėkmingą verslą yra politiniai ryšiai ir pažintys, 43 proc. atsakė teigiamai. Tuo tarpu ES vidurkis yra 44 proc. 2013 metas taip manančių buvo net 60 proc. Taip pat mažesnis už vidurkį ir manančiųjų, kad draugai ar šeimos nariai turi pirmenybę versle, skaičius, kuris Lietuvoje siekia trečdalį, o ES vidurkis net 43 proc. Labai mažai verslininkų mano, kad mokesčių nemokėjimas ar sukčiavimas juos sumokant Lietuvoje yra mažiausias – tik 19 proc., tuo tarpu ES vidurkis net 39 proc.

Kalbant apie kyšininkavimą ir piktnaudžiavimą turima galia siekiant asmeninės naudos tarp politikų ar aukšto rangų pareigūnų Lietuva reitinguojama tarp tokių valstybių kaip Danija, Švedija, Suomija. Atsakiusių, kad tai paplitę yra pusė, ES vidurkis – 68 proc.

40 proc. verslininkų korupciją įvardijo kaip problemą vykdyti verslą. 2013 šią problemą įvardijo 43 proc. respondentų. Tuo tarpu su šiuo teiginiu, kad korupcija yra problema vykdyti verslą, sutiko 28 proc. šalies verslininkų, o ES atsakymų vidurkis yra net 40 proc. Pagal šį rodiklį Lietuvą lenkia net Belgiją, Austriją. 2013 metais manančių, kad Lietuvoje korupcijos problema yra paplitusi plačiai, buvo 89 proc., šiais metais – 82 proc.

Tyrimas „Verslo požiūris į korupciją Europos Sąjungoje“ buvo atliktas užsakius Europos Komisijai. Apklausa buvo vykdoma 28 ES valstybėse narėse rugsėjo-spalio mėnesiais, apklausti beveik 8 tūkst. verslininkų.

Top