Spausdinti

Nenorintys išlaikyti savo vaikų Norvegijoje nebepasislėps

Kategorija: Šeimos teisė
Paskelbta: 2014 rugsėjo 11

allowance23lf1 86761a2014 metų rugpjūčio 1 dieną Europos Sąjungos valstybėms įsigaliojo Hagos konvencija dėl tarptautinio vaikų ir kitokių šeimos išlaikymo išmokų išmokėjimo, todėl nuo šio laiko bus kur kas lengviau, greičiau ir netgi pigiau išieškoti išlaikymą iš asmenų, gyvenančių Norvegijoje. Taip pat į sąrašą pakliuvo ir Ukraina, Albanija bei Bosnija ir Hercegovina.

Pasaka teisingumo ministro Juozo Bernatonio, įsigaliojus šiai Konvencijai nebereikės kreiptis į tų šalių institucijas, kuriose gyvena piliečiai, iš kurių norima išsiieškoti išlaikymą. Viską bus galima spręsti per Lietuvoje veikiančias įstaigas, dėl to sutrumpės ir terminas.

Per Lietuvoje veikiančias centrines institucijas bus galima teikti prašymus kitų šalių teismas ar antstoliams, siekiant gauti išlaikymą ar norint, kad išlaikymo priteisimas būtų vykdomas kuomet sprendimas priimtas vienoje valstybėje, o vykdymas reikalingas kitoje. Prašymus institucijos perduos kitų valstybių centrinėms institucijoms, o šios pasirūpins, kad prašymai pakliūtų adresatams.

Institucijos bendradarbiaus tarpusavyje taip siekdamos užtikrinti ir suteikti į jas besikreipiantiems asmenims teisinę pagalbą, padės nustatyti skolininko (taip pat ir kreditoriaus) gyvenamąją vietą, informaciją apie gaunamas pajamas ar tam tikrus kitus duomenis. Taip pat bus lengviau gauti ir įteikti dokumentus, lėšas.

Dauguma paslaugų bus teikiamos neatlygintinai, išskyrus tam tikrus numatytus atvejus. Kreipiantis dėl jaunesnių nei 21 metų asmenų išlaikymo, kurios kyla iš vaikų ir tėvų santykių, garantuojama nemokama teisinė pagalbai visais atvejais.

Lietuvoje tokia centrinė institucija yra Vilniaus valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba. Tik kreipiantis dėl 21 metų amžiaus ar jaunesnių asmenų išlaikymo prievolės, atsirandančios iš vaikų ir tėvų santykių, kreiptis reikėtų ne į minėtą tarnybą, o į Vaikų išlaikymo fondą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Kreiptis į centrinę instituciją dėl pagalbos ar informacijos suteikimo gali ne tik tie, kurie nori išspręsti vaikų išlaikymo klausimus, bet ir tie, kuriems reikalingas kitoks išlaikymas, pavyzdžiui, vienas sutuoktinis gali prašyti kito neįgalumo atveju ar panašiose situacijose. Atkreipiamas dėmesys, kad tokia tvarkau nuo 2012 metų liepos jau galioja visose Europos Sąjungos valstybės, o ši Konvencija tik ją papildo, įtraukdama kitas valstybes. Taip pat dėl išmokų ieškojimo yra pasirašiusios ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV), tačiau dėl tam tikrų procedūrų kol kas Konvencija negalioja.