Spausdinti

Nepriklausomi konstituciniai teismai – saugiklis nuo teisinio nihilizmo

Kategorija: Straipsniai
Paskelbta: 2017 spalio 24

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Gruzijos, Moldovos ir Ukrainos Konstitucinių Teismų atstovais aptarė šių teismų svarbą kuriant teisinę valstybę, įgyvendinamas teisinės sistemos reformas, teismų sistemos stiprinimą bei Lietuvos pagalbą stiprinant konstitucinius teismus ir demokratijos procesus.

justice 2060093 640

Rytų partnerystės šalys susiduria su dideliais iššūkiais užtikrindamos konstitucinių teismų nepriklausomumą – bandoma stabdyti jų reformas, politizuoti, o kartais netgi ir paralyžuoti jų darbą.

Pasak Prezidentės, teisės viršenybė – demokratinių valstybių pagrindas, todėl konstituciniams teismams tenka ypatingas vaidmuo stiprinti demokratijos apsaugą ir ginti žmogaus teises užtikrinančius principus.

Valstybės vadovės teigimu, tam, kad ši misija būtų tinkamai įgyvendinta, reikia, kad konstituciniai teismai būtų nepriklausomi ir nepasiduotų politikų įtakai ar korupcinėms pagundoms.

Gruzija, Moldova ir Ukraina turi asociacijos su ES susitarimus, pagal kuriuos privalo skaidrinti teisines sistemas ir didinti visuomenės pasitikėjimą teismais. Pasak Prezidentės, Lietuva yra pasirengusi ir toliau dalytis savo patirtimi su šiomis Rytų partnerystės šalimis.

Lietuva, Prezidentės teigimu, pati nuėjo ilgą, bet drąsų kelią, kol įtvirtino teisės viršenybę ir demokratiją. Pasitikėjimas Lietuvos Konstituciniu Teismu per pastaruosius 4 metus išaugo daugiau nei dvigubai – šiuo metu juo pasitiki beveik 2/3 šalies gyventojų. Tai 27 nepriklausomybės metus skaičiuojančiai Lietuvai pavyko įgyvendinti tik pasitelkus griežtas reformas.

Konstitucinio Teismo sprendimai šalyje ne kartą padėjo užtikrinti rinkimų skaidrumą, sustabdė populistines, valstybei žalą galinčias atnešti iniciatyvas, apgynė teismų ir prokurorų nepriklausomumą, pagrindines žmogaus laisves, įtvirtino Lietuvos pasirinktą energetinį saugumą, išsklaidė abejones dėl teisės aktų. Mūsų valstybė nuolat stiprina savo piliečių konstitucinį raštingumą (per 11 metų Konstitucijos egzaminą laikė beveik ketvirtis milijono žmonių), svarstomas ir individualaus skundo įteisinimas.

Į Lietuvą atvykę Gruzijos, Moldovos ir Ukrainos Konstitucinių Teismų atstovai domisi mūsų šalies Konstitucinio Teismo patirtimi, galinčia sustiprinti jų teismus.