Spausdinti

Seime svarstoma galimybė teismams kreiptis į EŽTT

786 strasbourg court of human rightsSeime kovo 12 d. pritarta Teisingumo ministerijos pateiktam siūlymui ratifikuoti du Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos protokolus, kurie pagerintų Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) darbo efektyvumą bei išplėstų jo kompetenciją. Įstatymo projekte siūloma ratifikuoti protokolus Nr. 15 ir Nr. 16, kurie iš dalies keičia Konvenciją.

Konvenciją papildantis Protokolas Nr. 16 aukščiausiems valstybės teismams ir tribunolams suteikią galimybę kreiptis į EŽTT prašant nuomonės ar patarimo dėl principinio klausimo, kuris susijęs su teisių ir laisvių aiškinimu, įtvirtintu Konvencijoje ar protokoluose.

Teisingumo ministro Juozo Bernatonio teigimu, šiam Protokolui įsigaliojus atsiras teisinė galimybę Lietuvos Konstituciniam, Aukščiausiajam ir Vyriausiajam administraciniam teismu kreiptis konsultacijos į Strasbūro teismą, kuomet byloje iškils klausimas, ar buvo pažeistos žmogaus teisės. Įsigaliojus šiai tvarkai Lietuvoje turėtų sumažėti žmogaus teisių pažeidimų atvejų.

Seimui Teisingumo ministerija kartu pateikė ir Civilinio proceso kodekso, Baudžiamojo proceso kodekso, Administracinių bylų teisenos įstatymo, Konstitucinio Teismo įstatymo bei Teismų įstatymo pakeitimų projektus, kurie reikalingi norint sudaryti sąlygas minėtiems aukščiausiems teismams kreiptis į EŽTT iškilus žmogaus teisių klausimams.

Protokolo Nr. 15 nuostatomis yra siekiama išlaikyti ir pagerinti EŽTT darbo efektyvumą. Konvencijos preambulėje įrašytas kertinis Konvencijos mechanizmo subsidiarumo principas ir jį atitinkanti laisvės doktrina, suformuota EŽTT praktikoje.

Protokole Nr. 15 atsiras ir naujovės, kurios gali būti labai svarbios. Pirmiausia, nuo iki šiol galiojusių 6 mėnesių iki 4 mėn. sutrumpės terminas, skirtas paduoti peticijai EŽTT. Terminas skaičiuojamas nuo paskutinio nacionalinio teismo sprendimo priėmimo dienos. Taip pat atimama galimybė bylos šalims prieštarauti Strasbūro teismo kolegijos sprendimui perduoti bylos nagrinėjimą Didžiajai Kolegijai, tuo atveju, kuomet byla kelia sudėtingą EŽTK, jos protokolų aiškinimo klausimų ar tuo atveju kai klausimų nagrinėjimas gali būti nesuderinamas su ankstesniu EŽTT sprendimu. Protokole Nr. 15 numatyta panaikinti išlyga dėl individualios peticijos nepriimtinumo pagrindo, kuomet pareiškėjas nepatiria didelės žalos.

Protokolą Nr. 15 šiai dienai yra pasirašiusios 39 valstybės. Jis įsigalios tik tuo metu, kai visos dėl Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos sutariančios šalys išreikš sutikimą būti siejamos šio protokolo. Tuo tarpu Protokolas Nr. 16 įsigalioja kai sutikimą pareiškia bent 10 šalių. Šiuo metu jį pasirašė net 16 valstybių.