Spausdinti

Nekonkuravimo susitarimas: kiek darbdavys gali apriboti darbuotojui teisę pasirinkti darbą?

Šiandien gana įprasta, kad dirbantys asmenys nuolat migruoja iš vienos bendrovės į kitą. Socialinio tinklo „LinkedIn“ tyrimai rodo, kad net 72 proc. Z kartos darbuotojų per artimiausius metus planuoja pakeisti darbą. Dėl šios priežasties įmonės neriasi iš kailio siekdamos pervilioti aukštesnės kvalifikacijos darbuotojus, siūlydamos ne tik didesnį atlygį, bet ir papildomas naudas (galimybes dirbti iš namų, darbostogas (angl. workation), vaisius biure, papildomą sveikatos draudimą ir t.t.).

SimasLilas

Taigi, kyla klausimas, kaip visuotinio darbuotojų mobilumo laikais, bendrovės gali apsaugoti savo konkurencinį pranašumą, taip, kad vertingiausi darbuotojai „kitą dieną“ nepradėtų dirbti pas konkurentą, išsinešę geriausią bendrovės praktiką, kurią ne vienerius metus kūrė ir tobulino bendrovė. Apie tai pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkas Simas Lilas.

Šiuo atveju susiduriame su dviem priešpriešinėmis vertybėmis – viena vertus, darbdavys turi pagrįstą interesą saugoti savo verslą, kita vertus, darbuotojui Konstitucija garantuoja teisę laisvai pasirinkti darbą ir gauti teisingą atlyginimą už savo kompetencijas.

Įstatymų leidėjas Darbo kodekse įtvirtinto teisės normas leidžiančias tiek darbdavio, tiek darbuotojo interesus suderinti – apriboti darbuotojo, kurio turimos žinios ir kompetencijos gali būti panaudotos konkurencinėje kovoje prieš darbdavį, laisvę pasirinkti darbą, darbdaviui kompensuojant darbuotojui už prarastą galimybę gauti atlygį už savo žinias ir kvalifikaciją.

Kalbant apie nekonkuravimo susitarimus, labai svarbu pažymėti keletą dalykų:


Darbuotojas, pažeidęs susitarimą dėl nekonkuravimo, privalo nutraukti konkuruojančią darbo ar profesinę veiklą laikotarpiui, kuris buvo numatytas susitarime, grąžinti gautą kompensaciją ir atlyginti darbdaviui padarytą žalą.

Nekonkuravimo susitarimas yra sudaromas darbdavio naudai ir verslo subjektas turi teisę pasirinkti ir nebetaikyti susitarimo dėl nekonkuravimo ir nemokėti kompensacijų darbuotojui. Tokiu atveju darbuotojas turi teisę vienašališkai nutraukti susitarimą dėl nekonkuravimo, kai darbdavys daugiau kaip du mėnesius vėluoja sumokėti nekonkuravimo kompensaciją ar jos dalį.