Spausdinti

Seimas reglamentavo civilinį turto konfiskavimą

Seimas priėmė Civilinio turto konfiskavimo įstatymą (projektas Nr. XIIIP-3214(2), įtvirtindamas civilinio turto konfiskavimo institutą ir reglamentuodamas civilinio turto konfiskavimo teisinius pagrindus, sąlygas ir tvarką.

Seimas floor

Pasak Seimo nario Mykolo Majausko, šis teisės aktas iš esmės pakeis kovos su korupcija taisykles: „Nors kartais neatitikimas tarp pajamų ir turto yra daugiau nei akivaizdus, teisėsauga nieko padaryti negali. Priėmus šį įstatymą viskas apsivers. Tas asmuo, kuris turi labai didelį turtą ir neturi jokių pajamų pagrįsti tą įsigytą turtą (tas skirtumas bus konfiskuotas), turės įrodyti, kad uždirbtos pajamos buvo teisėtos“.

Įstatyme nustatyta, kad turtas ir iš jo gauta turtinė nauda gali būti konfiskuojamas šio įstatymo nustatytais pagrindais ir tvarka, kai yra pagrindas manyti, kad šis turtas yra gautas nusikalstamu būdu ir kai šio turto bendra vertė neatitinka asmens ar asmenų teisėtų pajamų ir šis skirtumas viršija 2 000 bazinių bausmių ir nuobaudų dydžio sumą.

Taip pat nustatyta, kad konfiskuojamas gali būti ir turtas ar jo dalis, kurį (kurią) asmuo perleido kitam fiziniam ar juridiniam asmeniui, kuris žinojo arba turėjo žinoti, kad šio turto perdavimo arba įsigijimo tikslas buvo išvengti šio turto konfiskavimo (t. y., nesąžiningiems įgijėjams).

Įstatyme reglamentuoti turto tyrimo terminai, turto tyrimą atliekančių institucijų teisės ir pareigos, galimybės tyrimo metu taikyti turto areštą, bylų dėl civilinio turto konfiskavimo nagrinėjimas teisme, civilinio turto konfiskavimo pasekmės, žalos atlyginimas.

Įstatymas priimtas už balsavus 73, prieš – vienam, susilaikius 4 Seimo nariams. Teisės aktas įsigalios 2020 m. liepos 1 d. Jo nuostatos bus taikomos turtui, kuris įsigytas po 2010 m. gruodžio 11 d.