Spausdinti

Teisingumo ministras E. Jankevičius – tikimės į valstybės garantuojamą teisinę pagalbą pritraukti daugiau advokatų

Nuo šiol valstybės garantuojamą teisinę pagalbą teikiantiems advokatams nuo 13 iki 16 eurų didėja valandinis darbo įkainis. Toks pats įkainis bus taikomas ir mediatoriams. Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta Teisingumo ministerijos siūlymams, kurie leis pagerinti nemokamų teisinių paslaugų kokybę.

238 622b88564536da5d185ad6d22b31ade1

„Tikimės į valstybės garantuojamos teisinės pagalbos sistemą pritraukti daugiau advokatų, kad žmonės galėtų pasirinkti iš didesnio teisininkų rato, gerėtų nemokamų teisinių paslaugų kokybė, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Asmenys, pasirinkę nemokamą advokatą, VGTP tarnybos interneto svetainėje galės pareikšti savo nuomonę apie jiems suteiktas paslaugas“.

Vyriausybės patvirtintose taisyklėse, kuriomis vadovaujamasi advokatams mokant atlygį už antrinę teisinę pagalbą, numatyta, kad advokatams šis įkainis būtų mokamas už kiekvieną darbo valandą apklausų ar teismo posėdžių metu, taip pat atskirai būtų mokama už laiką vykstant į antrinės teisinės pagalbos suteikimo vietą ir atgal, taip pat už susipažinimui su byla skirtą laiką.

Šiuo metu taisyklėse numatyta, kiek daugiausia laiko advokatas gali skirti konkrečiai paslaugai atlikti. Pagal naują teisinį reglamentavimą, baudžiamosiose bylose dėl tyčinių sunkių ir labai sunkių nusikaltimų advokato sugaištas faktinis antrinės teisinės pagalbos teikimo laikas, skirtas procesiniam veiksmui atlikti (pavyzdžiui, skundo surašymui) negali dvigubai viršyti taisyklėse nustatyto maksimalaus limito.

Planuojama, kad kitų metų valstybės biudžete bus skirta 5,3 mln. eurų advokatams už antrinę teisinę pagalbą apmokėti.

Antrinė teisinė pagalba – tai valstybės garantuojama advokato pagalba teisminiame procese: dokumentų rengimas, gynyba ir atstovavimas bylose, įskaitant vykdymo procesą, taip pat interesų atstovavimas sprendžiant ginčą ne teisme.

Antrinę teisinę pagalbą šiuo metu teikia 52 nuolatiniai advokatai (Vilniuje – 17, Kaune – 10, Klaipėdoje – 8, Šiauliuose – 10, Panevėžyje – 7). Jų darbo užmokestis, atskaičius mokesčius, yra apie 1 640 eurų.

Šią socialinę paslaugą, kaip socialinę misiją, šiemet teikė ir 479 privačiai dirbantys advokatai (jie pagalbą teikia prireikus). Jiems mokama pagal Vyriausybės nustatytus įkainius.