Didėja defliacija, tačiau ekonomika auga lėčiau nei tikėtasi

euro money1Atsižvelgdami į naujausias vidaus ir užsienio rinkų tendencijas, raidą, Lietuvos banko ekonomistai prognozuoja, kad šiais metais Lietuvos ekonomika augs lėčiau nei buvo prognozuota. Visgi, vidutinis darbo užmokestis ir toliau augs, o mažėjantis bendras kainų lygis suteiks galimybę didėti gyventojų perkamajai galiai.

Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojo Raimondo Kuodžio teigimu, kylantis darbo užmokestis bei palankus kainų kitimas kartu su investicijomis yra pagrindinės šalies ūkio varančiosios jėgos. Tačiau medalis turi dvi puses ir toks vartojamumo auginimas kartu lemia prastesnius vidaus produkto rodiklius, nes importas auga sparčiau nei eksportas.

Šiais metais numatomas 1,6 proc. bendro vidaus produkto augimas, birželio mėn. buvo prognozuota 2 proc. augimas. Tuo tarpų kitų metų auginimas turėtų būti kiek spartesnis – 3,2 proc., nors buvo prognozuotas 3,4 proc. auginimas 2016-iems metams.

Eksperto į Rusiją apimties kritimas jau tik minimalus, tačiau į kitas rinkas eksportas labai mažai didėja. Dėl šios priežasties ūkio auginimą labiausiai stiprina vidaus paklausos veiksniai:

  • Atsigaunantis privatusis vartojimas;
  • Sparčiai didėjančios investicijos;
  • Mažėjantis nedarbo lygis;
  • Kylantis darbo užmokestis;

Manoma, kad šiais metais šalyje nedarbo lygis mažės dar labiau nei buvo prognozuota ir bus maždaug 9,6 proc. (ankstesnė prognozė – 10 proc.), tuo tarpo vidutinis darbo užmokestis turėtų pakilti 4,5 proc., nors buvo prognozuojamas 4,9 proc. kilimas. Kainų tendencijos vis dar palankios vartotojams, nes defliacijos prognozės nuo 0,3 pakilo iki 0,5 proc.

Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius Gediminas Šimkus teigia, kad naftos bei maisto žaliavų kainos pasaulyje yra žemesnės nei buvo tikėtasi, todėl ir bendras kainų lygis šiais metais mažėja, nepaisant to, kad dėl didėjančio darbo užmokesčio auga kai kurių paslaugų kainos.

Manoma, kad 2016 metais infliacija jau bus teigiama, tačiau nedidelė – apie 1,5 proc. Energija, kuri lemia kainų kritimą šiais metais, pigti nebeturėtų, o kitos kainos gali kilti šiek tiek sparčiau.

Neapibrėžtumas dėl tolesnės investicijų plėtros yra gana didelis, nors jų augimas vyksta ir sparčiau nei buvo tikėtasi. Investicijas į gyvenamosios paskirties statinius turėtų riboti jau pastatytų tokių statinių gausa, o stringanti prekyba su užsienio partneriais, ypač iš Rusijos, bei sumenkusi užsienio prekybos partnerių ekonomikos plėtra gali sumenkinti investicijas į gamybą.

Top