Spausdinti

Geresnės sąlygos nuteistiesiems

Kategorija: Baudžiamoji teisė
Paskelbta: 2015 vasario 20

score jail1Atsižvelgiant į tarptautinių organizacijų pastabas, suimtieji ir nuteistieji turės daugiau galimybių bendrauti su artimaisiais, apribotos perkėlimų iš tardymo izoliatorių į areštinę galimybės. Tam Teisingumo ministerija pateikė reikiamas įstatymų pataisas.

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis pažymi, kad Lietuva turi laikytis europinių žmogaus teisių standartų, dėl to šiomis pataisomis bus gerinamos sąlygos nuteistiesiems. Jie turės galimybę dažniau matytis su savo artimaisiais, skambinti į namus. Be viso to, numatyta, jog gerai besielgiančių kalinių lygtinio paleidimo į laisvę anksčiau laiko galimybę numatyti turės ne teismai, o Lygtinio paleidimo komisijos.

Ataskaitoje, kurią parengė Europos Tarybos Komiteto prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą (CPT) delegacija vizito Lietuvoje 2002 m. metu, Lietuvos institucijos raginamos sudaryti galimybę nuteistiesiems trumpalaikių pasimatymų su šeimos nariais metu bendrauti be stiklinės pertvaros, taip pat raginama sudaryti palankesnes sąlygas palaikyti ryšį su nuteistiesiems artimais žmonėmis (daugiau pasimatymų, skambučių telefonu). Taip pat ataskaitoje pateiktas raginamas perkėlimą iš tardymo izoliatoriaus į policijos areštinę vykdyti tik išimtinais atvejais ir kuo trumpesniam laikui.

Įstatymų pataisose numatyta, kad asmenims, kurie padarė nusikalstamą veiką per neatsargumą ir paskirta bausmė neviršija 6 metų laisvės atėmimo, lygtinio paleidimo anksčiau laiko galimybę sprendžia Lygtinio paleidimo komisija, o kitiems asmenims, kurie nuteisti griežčiausiomis bausmėmis, lygtinį paleidimą spręs teismas, patvirtindamas Lygtinio paleidimo komisijos nutarimą. Visiems lygtinai paleistiems asmenims probacijos sąlygas nustatys teismas.

Lygtinai paleistas nuteistasis nėra atleidžiamas nuo bausmės, teismas jam nustato konkrečias sąlygas ir ribojimus (nesilankyti tam tikrose vietose, gydytis priklausomybės ligas, nekomunikuoti su tam tikrais asmenimis ir t. t.) Ar nuteistieji, paleisti į laisvę lygtinai anksčiau laiko, laikosi šių sąlygų kontroliuos probacijos tarnyba.

Teisingumo ministras teigia, kad nesilaikantieji minėtų sąlygų bus grąžinami į laisvės atėmimo įstaigas. Pagal užsienio šalių praktiką, toks metodas dirbant su nuteistaisiais yra kur kas efektyvesnis, nes šie yra linkę pasinaudoti jiems suteikta galimybe grįžti į normalų gyvenimą ir dėl to rečiau nusikalsta pakartotinai nei tie, kurie atlieka visą laisvės atėmimo bausmę įkalinimo įstaigoje. Taip pat lygtinis paleidimas yra naudingas tuo, kad nuteistasis turi galimybę įsidarbinti ir atlyginti savo nusikaltimu padarytą žalą, o valstybei tenka mažesnė finansinė našta prižiūrint tokį asmenį laisvėje nei įkalinimo įstaigoje.

Pagal projektą nuteistieji, kurie yra priskirti paprastajai grupei, per 2 mėnesius galės gauti vieną ilgalaikį ir vieną trumpalaikį pasimatymą (šiuo metu galima gauti kartą per 3 mėnesius), o lengvai grupei priskirti nuteistieji –gaus du ilgalaikius ir du trumpalaikius pasimatymus per du mėnesius (šiuo metu leidžiamas 1 trumpalaikis ir 1 ilgalaikis). Taip pat, lengvajai grupei priskirti nusikaltę asmenys galės vieną kartą per dieną skambinti artimiesiems telefonu.

Dar viena naujovė, kuri numatoma įstatymų projekte, aktuali nepilnamečiams nusikaltusiems asmenims. Asmuo, sukakęs 18 metų galės likti tęsti bausmės atlikimą nepilnamečių pataisos namuose, tačiau ne ilgiau nei jam sukaks 24 metai. Tokiu būdų siekiama padėti išvengti neigiamos aplinkos įtakos, kuri gali paveiki nuteistąjį perkėlus į pataisos namus.

Projekte siūloma, kad mokesčių mokėtojai nebemokėtų už suimtųjų sunaudotą elektros energiją televizoriams, kompiuteriams, radijo grotuvams ir kitiems elektros prietaisams. Sąnaudas turėtų dengti patys nuteistieji.