Spausdinti

Lietuvos teismai galės kreiptis į EŽTT

Kategorija: Baudžiamoji teisė
Paskelbta: 2015 sausio 15

786 strasbourg court of human rightsTeisingumo ministerija pasiūlė ratifikuoti du Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos protokolus, pagal kuriuos būtų padidintas Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) darbo efektyvumas, o kartu būtų išplėsta ir šio teismo kompetencija. Teisingumo ministerijos siūlymui kreiptis į prezidentę dėl protokolų Nr. 15 ir Nr. 16, pagal kuriuos iš dalies keičiama ši Konvencija, pateikimo Seimui ratifikuoti Vyriausybės posėdyje buvo pritarta.

Protokolas Nr. 16, papildantis Konvenciją, suteikia teisę aukščiausiems valstybės teismams bei tribunolams kreiptis į EŽTT su prašymu pateikti patariamąją nuomonę principiniais klausimais, susijusiais su Konvencijoje ar jos protokoluose įtvirtintais teisių bei laisvių aiškinimais, taikymais.

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis teigia, kad įsigaliojus šiam Protokolui bus sudarytos teisinės galimybės ir prielaidos Lietuvos Konstituciniam Teismus, Aukščiausiajam Teismui ir Vyriausiajam administraciniam teismui kreiptis į Strasbūro teismą konsultuojantis dėl konkrečioje byloje esamo ar menamo žmogaus teisių pažeidimo. Esant šiai tvarkai Lietuvoje žmogaus teisės bus dar labiau saugomos, o EŽTT ir Lietuvos valdžios institucijų bendradarbiavimas bus dar labiau sustiprintas.

Šios nuostatos įgyvendinimui Teisingumo ministerija taip pat parengė ir Civilinio proceso, Baudžiamojo proceso kodeksų, Administracinių bylų teisenos, Konstitucinio Teismo bei Teismų įstatymų pataisų paketą, kuriuo bus suteikiamos galimybės trims minėtiems Lietuvos teismams kreiptis į EŽTT turint tikslą gauti susijusią konsultaciją.

Protokolo Nr. 15, kuris papildo Konvenciją, nuostatomis siekiama padidinti EŽTT darbo efektyvumą. Konvencijos preambulėje įrašytas kertinis Konvencijos mechanizmo subsidiarumo principas ir jį atspindinti valstybių nuožiūros laisvės doktrina, kuri susiformavo EŽTT praktikoje.

Protokole Nr. 15 numatytos ir kelios labai svarbios naujovės. Visų pirma, nuo 6 iki 4 mėnesių bus sutrumpintas terminas, per kurį galima paduoti peticiją EŽTT. Terminas skaičiuojamas nuo nacionalinio teismo sprendimo priėmimo dienos. Kartu panaikinta išlyga dėl individualios peticijos nepriimtinumo pagrindo, kuomet pareiškėjas nėra patyręs didelės žalos. Naujovėse numatyta, kad bylos šalys negalės prieštarauti Strasbūro teismo kolegijos sprendimui perleisti bylos nagrinėjimą Didžiajai Kolegijai, kuomet byla kelia sudėtingus žmogaus teisių ir jos protokolų aiškinimo klausimus ar tuo atveju, kuomet klausimos svarstymas gali būti nesuderinamas su ankstesniu EŽTT sprendimu.

Protokolas Nr. 15 yra pasirašytas 39 valstybių, o protokolas Nr. 16 – 16 valstybių. Pastarasis įsigalioja tuomet, kai bent 10 valstybių išreiškia savo sutikimą, o protokolas Nr. 15 įsigalioja kai visos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos susitariančios šalys išreikš sutikimą būti siejamos šio protokolo.