Spausdinti

Sausio 13 byla: patyriminis mokymas – neatsiejama teisininkų parengimo dalis

Kategorija: Baudžiamoji teisė
Paskelbta: 2020 rugsėjo 23

Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos studentai, pradėję studijų sezoną pateko į tikrą teisinių veiksmų sūkurį – istorinės Lietuvai Sausio 13-osios įvykių bylos nagrinėjimo procesą universitete. Lietuvos Apeliaciniam teismui dėl COVID-19 prevencijos reikalavimų persikėlus į erdvesnes universiteto patalpas nagrinėti bylą su bene gausiausiu proceso dalyvių skaičiumi, teisės studentai turės galimybę stebėti bylos nagrinėjimą gyvai. Bendradarbiavimas tarp Nacionalinės teismų administracijos ir Mykolo Romerio universiteto neapsiribos tik studentų dalyvavimą stebint Sausio 13 bylos nagrinėjimą, bet ir numato kitas patyriminio mokymo galimybes teisės studentams.

hammer 802301 640

Nacionalinės teismų administracijos direktorės Natalijos Kaminskienės nuomone, teisėjo profesija yra pati atsakingiausia ir garbingiausia iš visų teisininkų profesijų, o teisėjo darbas - tai teisininko karjeros viršūnė. „Manyčiau, kad teisėjų suteikiamos profesinės žinios ir įžvalgos padeda ugdyti būsimuosius teisininkus, - sako N. Kaminskienė. - Šiuo metu Mykolo Romerio universitete nagrinėjama istoriškai svarbi Sausio 13-osios byla yra išskirtinė galimybė studentams ne tik susipažinti su teisėjo darbu iš praktinės pusės, bet ir pažinti patį teismo procesą. Kita vertus, patyriminis mokymas suteikia galimybę ne tik pažinti teisėjo darbą, bet ir padeda populiarinti šią garbią profesiją, o teisę studijuojantiems - pasirinkti savąjį profesinį kelią”.

„Šis Lietuvos Apeliacinio teismo, Nacionalinės teismų administracijos ir Mykolo Romerio universiteto bendradarbiavimas yra itin vertingas teisės studijų procese, nes suteikia galimybę studentams ne tik studijuoti teorines žinias, bet ir praktiškai patirtį teisės veikimą, kuris būtinas praktiniams teisiniams gebėjimams plėtoti”, - sako MRU Teisės mokyklos dekanė prof. dr. Lyra Jakulevičienė. Jos teigimu, šiandien jau nebeįsivaizduojame teisininko parengimo be patyriminio mokymo, kuris MRU Teisės mokykloje yra integruotas į studijas ir jau yra tapęs išskirtiniu šios mokyklos bruožu.

Patyriminis mokymasis Teisės mokykloje suprantamas kaip procesas, kuriame studentai, dėstytojai, teisės praktikai ir darbdaviai tampa suinteresuotais mokymosi dalyviais ir kartu testuoja teisines žinias praktikoje (stebi ir aptaria realų teismų procesą, svarsto teisinės pagalbos prašymus, kuria teisines technologijas konkrečiai teisinei problemai spręsti ir pan.). Patyriminis mokymas organizuojamas įvairiomis kryptimis: jis yra integruotas į studijuojamus teisės dalykus, kas leidžia studijų metu patirti, išbandyti gaunamas teorines žinias; po paskaitų ir seminarų studentai jungiasi į nuotolinius patyriminius užsiėmimus, savotiškus „Teisės patirčių kambarius”, kuriuose kartu su praktikais ir dėstytoju nuotoliniu būdu nagrinėja teisės taikymo, aiškinimo aspektus. Šį pavasarį paskelbus karantiną MRU Teisės mokyklos studentai „Teisės patirčių kambaryje” nuotolinu būdu kartu su prokuroru rengė baigiamąją kalbą teismui, su teisėjais rengė teismo sprendimų projektus ir gilinosi į kriminalinės žvalgybos taikymo metodus. Pasibaigus pandemijai planuojama sugrįžti ir prie jau tradiciniais tapusio edukacinio projekto „Teisės rūsiai”, kai studentai diskutuoja apie teisės subtilybes su profesijos atstovais istorinėse Vilniaus vietose. Pavasarį studentai planuoja „užimti” Lietuvos istorines pilis Trakuose ir Medininkuose teisiniais argumentais, kai simuliuojamas bylos procesas dalyvaujant teisėjams, prokurorams ir advokatams. Kaip pastebi MRU dėstytojai, patyriminis mokymas paskaitų metu ir po paskaitų pritraukia didelį studentų ir universiteto socialinių partnerių dėmesį, ir suteikia papildomų naudų - galimybę studentams plėsti akiratį, kurti profesinius ryšius bei formuotis kaip asmenybėms.