Spausdinti

Iš Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondo – pusės milijono eurų kompensacija

Kategorija: Baudžiamoji teisė
Paskelbta: 2020 birželio 16

Praėjusiais metais asmenims iš Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondo buvo išmokėta 0,628 mln. eurų. Kompensacija Teisingumo ministerijos sprendimu mokama tuomet, jeigu nuteistasis neatlygino teismo priteistos žalos. Iš šio fondo išmokos skiriamos nukentėjusiems nuo Lietuvos teritorijoje padarytų smurtinių nusikaltimų – tyčinės žmogžudystės, sunkaus ir nesunkaus sveikatos sutrikdymo bei kitų įvairaus sunkumo nusikaltimų žmogaus laisvei ir neliečiamumui.

 get 1

Teisingumo ministerijos administruojamas Nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondas yra finansuojamas iš valstybės biudžeto ir įmokų, kurias teismai skiria nuteistiesiems sumokėti į šį fondą. Pernai jie sumokėjo 628,5 tūkst. eurų. Įmoka į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą yra viena iš baudžiamojo poveikio priemonių, numatytų Baudžiamajame kodekse, įsigaliojo nuo 2005 m. liepos 5 d.

Pernai Teisingumo ministerija apsvarstė 255 prašymus skirti išmokas ir 188 patenkino.

Turtinę ir neturtinę žalą atlyginančias išmokas gavo 94 asmenys, kuriuos teismas pripažino nukentėjusiaisiais tyčinių nužudymų bylose. Dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo ar smurtinio nusikaltimo prieš nepilnametį išmokos paskirtos 14 asmenų. Taip pat žala atlyginta dar 80 nukentėjusiųjų nuo kitų smurtinių nusikaltimų (nesunkus sveikatos sutrikdymas, išžaginimas, seksualinis prievartavimas, plėšimas, sukėlęs nesunkų ir apysunkį sveikatos sutrikdymą).

Didžiausią sumą – beveik 8,34 tūkst. eurų už patirtą turtinę ir neturtinę žalą gavo asmuo, pripažintas nukentėjusiuoju nužudymo byloje.

Įstatyme numatyta, kad didžiausia turtinė žala, mokama iš Nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondo tyčinių nužudymų bylose sudaro 100 bazinių socialinių išmokų (BSI) (3,9 tūkst. eurų), o neturtinė žala – 120 BSI (4,68 tūkst. eurų).

Nukentėjusiems dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo ar dėl smurtinio nusikaltimo prieš nepilnametį asmenį didžiausia turtinė žala siekia 80 BSI (3,12 tūkst. eurų), neturtinė – 100 BSI (3,9 tūkst. eurų).

67 prašymai dėl kompensacijų nebuvo tenkinti, nes neatitiko įstatyme nustatytų sąlygų.