Spausdinti

Daugiausiai nuteistų už kyšį policijos pareigūnui

Kategorija: Baudžiamoji teisė
Paskelbta: 2016 vasario 17

euro money1Bendrovės „Transparency Internalional“ Lietuvoje atlikto tyrimo duomenimis, dažniausiai už kyšio davimą yra baudžiami gyventojai, pasiūlę kyšį policijos pareigūnui. Labiausiai įprasta bausmė už šią nusikalstamą veiką – piniginė bauda.

Tyrimo metu buvo nagrinėjamos atitinkamos bylos, o jose nuteisti daugiausiai būdavo kyšių davėjai (95 proc.), gerokai rečiau (likę 5 proc.) kyšių gavėjai. Iš nuteistųjų net 94 proc. yra civiliai, eiliniai gyventojai, antrojo vietoje – policijos pareigūnai (2 proc.), kiti valstybės tarnautojai (1 proc.), muitinės pareigūnai (0,6 proc.), verslo atstovai (vos 0,4 proc.) Bylose nebuvo nei vieno gydytojo papirkimo atvejo.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovo Sergejaus Muravjovo teigimu, šio tyrimo rezultatai parodo, kad Lietuvoje Baudžiamasis kodeksas ne visiems galioja vienodai, kai kurios grupės tarsi neliečiamos. Atkreipiamas dėmesį į tai, kad visai nebaudžiami kyšius medikams duodantys asmenys bei patys medikai, nors apie šią sritį, kaip labai paveiktą korupcijos, kalbama labai atvirai.

Kyšininkavimo bylos, kaip jau minėta, dažniausiai baigiasi piniginėmis baudomis (72 proc. papirkinėtojų ir 57 proc. kyšininkautojų), tik kas vienuoliktam (9 proc. atvejų) skiriame laisvės apribojimo bausmė (namų areštas, privaloma registracija darbo biržoje ir pan.) Apribojimo termino vidurkis – 6 mėn. Laisvės atėmimo bausmė skiriama 7 proc. papirkti bandžiusių ar papirkusių asmenų ir 22 proc. kyšį paėmusių ar jo reikalavusių. Tokia bausmė vidutiniškai trunka virš 1,5 metų.

Tyrimo metu buvo nagrinėjamos 1427 baudžiamosios bylos, kuriose kaltinamieji pripažinti kaltais. Nuosprendžiai iš 3141 buvo atrinkti atsitiktine tvarka. Analizuotos bylos pagal Baudžiamojo kodekso 225, 226 ir 227 straipsnius (atitinkamai: kyšininkavimas, tarpininko kyšininkavimas/prekybas poveikiu ir papirkimas).