Spausdinti

Telefoniniams sukčiams dar labiau apriboti šansai

Kategorija: Baudžiamoji teisė
Paskelbta: 2015 lapkričio 04

maxresdefaultMarijampolės pataisos namuose, kur kali maždaug tūkstantis ne pirmą kartą teistų asmenų, jau veikia naujausios kartos mobilųjį ryšį blokuoti galinti įranga. Kitaip nei kitose įkalinimo įstaigose įrengta panaši įranga, ši blokuoja tiek mobilų ryšį, tiek internetą įvairiuose dažniuose.

Testavimo metu, kaip teigia teisingumo ministras Juozas Bernatonis, ši įranga parodė, jog veikia sėkmingai ir nekenkia šalia Marijampolės pataisos namų gyvenantiems žmonėms susikalbėti ar kitaip naudotis mobiliuoju ryšiu. Visuomenės sveikatos biuras išduodamas leidimą patvirtino, kad ši moderni įranga nekelia pavojaus aplinkinių sveikatai. Ateities planai – sumontuoti tokią pačią įrangą ir Alytaus pataisos namuose jau kitais metais.

Moderni įranga yra sumontuota specialiame gyvenamajame sektoriuje, kur bausmes atlieka nusikalsti linkę nuteistieji, nors skleidžiami trukdžiai apima beveik visą pataisos namų teritoriją. Kasmet Lietuvos įkalinimo įstaigose pas nuteistuosius aptinkami 8-9 tūkstančiai nelegaliai laikomų mobiliųjų telefonų, o jau šiais metais pareigūnai aptiko per 6 tūkst. telefonų ir beveik 200 mobiliojo interneto modemų.

Kasmet įkalinimo įstaigose surengiama 50-60 tūkstančių kratų, kurių metų aptinkami mobilieji telefonai, SIM kortelės, narkotikai ir kiti draudžiami daiktai. Populiariausia mobilius telefonus perduoti specialių įrenginių pagalba permetant per tvorą į pataisos namų teritoriją. Pasitaiko ir atvejų, kuomet telefonai perduodami pasimatymų metu ar pasitelkiant čia dirbančių asmenų pagalbą.

Kalėjimų departamento direktorės Živilės Mikėnaitės teigimu, didelė dalis mobiliųjų telefonų nuteistuosius pasiekia liaudiškai vadinamomis oro patrankomis. Žmonės iš laisvės iššauna kas dieną keletą paketų, kuriuose net po kelis mobiliuosius telefonus ar kitus draudžiamus daiktus. Šiais metais užfiksuoti 589 šūviai ir permetimai, iš kurių užkirstas kelias 383. Kadangi visos įkalinimo įstaigų teritorijos yra stebimos vaizdo kameromis ir pastebėjus galimus „permetėjus“ iš karto informuojama policija.

Nuo telefoninių sukčių nukentėjusiems asmenims per metus padaroma apie 1 mln. eurų žala, rodo prieš keletą metų pateikti policijos departamento duomenys. Taip pat pradedama apie tūkstantį ikiteisminių tyrimų. Tai sudaro apie 20 proc. visų sukčiavimo atvejų. Pastebėta, kad dažnai tokie sukčiavimai vykdomi ar organizuojama iš įkalinimo įstaigų. Manoma, kad šiuos skaičius padėtų sumažinti ne tik ryšio blokavimo įranga, bet ir bausmę atliekančių nuteistųjų apgyvendinimas ne bendrabutinio tipo patalpose, kaip yra dabar, o kamerinio, kaip yra kaimyninėse valstybėse. Toks apgyvendinimas leistų lengviau kontroliuoti nuteistųjų veiklą.

Šiuo metu su telefoniniu sukčiavimu kovojama ir specialiu algoritmu, blokuojant sukčių telefonus. Per šiuos metus jau buvo blokuoti 356 telefonai ir 772 SIM kortelės, iš kurių 178 telefonai ir 444 SIM kortelės buvo Marijampolės pataisos namuose. Svarstomos pataisos, kad išankstinio apmokėjimo kortelės būtų parduodamos tik su asmens dokumentu, registruojant savininką. Kalėjimų departamentui grąžinta kriminalinės žvalgybos funkcija taip pat padeda kovoti su šio tipo nusikaltimais.