Spausdinti

Bus ribojami atsiskaitymai grynaisiais pinigais

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2015 kovo 18

euro money1Finansų ministro Rimanto Šadžiaus pateiktą ir pristatytą Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo projektą svarstė Seimas posėdžio kovo 17 d. metu. Šioms nuostatoms pritarė 56 Seimo nariai, 44 susilaikė, o 4 išreiškė neigiamą nuomonę.

Naujuoju įstatymu ir jį lydinčiais teisės aktais siekiama apriboti atsiskaitymus ir kitus mokėjimus pagal sandorius grynaisiais pinigais. Priėmus įstatymą, fiziniai asmenys galės tarpusavyje atsiskaityti iki 5 tūkstančių eurų, o jei bent viena iš šalių yra fizinis asmuo, kuris verčiasi ūkine komercine veikla ar yra juridinis asmuo, atsiskaitymai grynaisiais pinigais bus galimi tik iki 3 tūkst. eurų.

Pasak finansų ministro Rimanto Šadžiaus, toks sprendimas pasirinktas, nes tai yra veiksminga priemonė kovoje prieš šešėlinę ekonomiką, puiki prevencinė priemonė. Ministro teigimu, žinomos net kelios veiklos sritys, kuriose didelė apyvartos dalis yra grynaisiais pinigais, tarp jų automobilių prekyba, metalo, miško, medienos ar maisto pramonės perdirbimo, supirkimo rinkos. Kartu tai paliestų ir nekilnojamojo turto sandorius, kurie neretai vykdomi grynaisiais pinigais.

Šis apribojimas visų šalies piliečių ir jų sandorių nepalies, tam numatytos išimtys. Ribojimas nebus taikomas, kuomet asmenys mokėjimą atliks per banką ar kitas mokėjimo įstaigas (tokias kaip valiutos keitykla, kredito unija). Taip pat įnešant pinigus į banko sąskaitą per bankomatą, esant atvejams, kuomet nėra fizinių galimybių atsiskaityti kitais būdais, tačiau tais atvejais turės būti nustatoma mokėtojo asmens tapatybė. Apie sandorius, kurie vyks grynais pinigais viršijant nustatytas ribas dėl išimčių, reikės informuoti mokesčių administratorių. Verslo subjektai, fiziniai asmenys vykdantys ūkinę komercinę veiklą, kurių veiklos teritorijoje nėra galimybių naudotis ne grynaisiais pinigais, turės apie tai įspėti mokesčių administratorių ir jiems taip pat nebus taikomi ribojimai.

Šiuo projektu tikimasi iš esmės sumažinti šešėlinę ekonomiką, pagerinti jos kontrolės efektyvumą, didinti operacijų skaidrumą, patikimumą, o kartu surinkti ir daugiau mokesčių į valstybės biudžetą. Įstatymo svarstymas tęsiamas Seimo komitetuose, o Seimo posėdyje jis bus svarstomas gegužės 14 d.