Spausdinti

Pareigūnais pasitikima vis labiau

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2015 kovo 09

policijaVidaus reikalų ministerija (VRM) ir Nacionalinė teismų administracija kovo 5 dieną organizavo diskusiją prie apskirto stalo „Teisėsauga ir teismai visuomenės ir pareigūnų akimis“.

Diskusijos metu buvo pristatyti tyrimų apie gyventojų lūkesčius ir požiūrį į teisėsaugos institucijas, viešojo saugumo būklės ir jausmo suvokimą rezultatai. Kartu paskelbti ir policijos pareigūnų, ugniagesių, pasieniečių, prokurorų ir teisėjų apklausų rezultatai.

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis teigia, kad siekiant palankaus visuomenės vertinimo galima pasirinkti du kelius. Pirmasis – nevykdyti apklausų ir nežinoti situacijos, tačiau teigti, jog viskas yra gerai. Antrasis – tirti esamą situaciją, bendrauti su žmonėmis, rasti silpnąsias teisėsaugos vietas ir imtis pokyčių, kurių tikisi visuomenė. Ministras džiaugiasi, jog kiekvienais metais vidaus reikalų ministerijai pavaldžių institucijų vertinimas gerėja. Pasak S. Skvernelio tai lemia nuoseklus darbas, permainos, keliama pareigūnų kvalifikacija ir kiti susiję veiksmai.

Vykdyta apklausa yra viena didžiausių ir išsamiausių tarp tokio pobūdžio tyrimų Lietuvoje. Pagal parengtą klausimyną 2014 m. rugpjūčio – spalio mėnesiais tyrimą atliko šioje srityje besispecializuojanti bendrovė „Spinter tyrimai“. Tyrimas vykdytas visose šalies savivaldybėse individualaus interviu metodu apklausiant 15-75 metų gyventojus (viso apklausti 3007 gyventojai). Pareigūnų apklausa vykdyta 2014 m. rugsėjo – lapkričio mėnesiais, apklausiant 9410 policijos pareigūnų, ugniagesių, pasieniečių, prokurorų ir teisėjų. Tai yra kiek daugiau nei pusė visų pareigūnų.

Tyrimo duomenimis, per 2005-2014 metus stipriai išaugo saugumo savo gyvenamoje vietoje suvokimas (nuo 47 iki 80 proc.) Kilo bei gerėjo ir kiti rodikliai. 26 proc. daugiau žmonių (nuo 40 iki 66 proc.) mano, kad jų gyvenamojoje vietoje rizika tapti nusikaltimo auka yra maža, taip pat gerėjo ir kriminogeninės situacijos vertinimas (nuo 29 iki 61 proc.) Pastebimas ir didesnis pasitikėjimas teisėsaugos institucijomis. 2014 metais į policiją kreipėsi 77 proc. nukentėjusių asmenų.

Geriausiai gyventojai atsiliepė apie ugniagesių ir policijos pareigūnų darbą. Teigiamai policijos darbą vertinančių gyventojų padaugėjo nuo 43 iki 68 proc. Pagerėjo ir teismų bei prokurorų darbo vertinimas. Maždaug pusė apklaustųjų jų darbą vertino teigiamai. Dažniausiai šias institucijas gyventojai vertino ne savo asmenine patirtimi, o per žiniasklaidą formuojant nuomonę. Tiesiogiai su šiomis institucijomis susidūrė tik 4 proc. (su prokuratūros veikla) ir 8 proc. (su teismų veikla) gyventojų.

Buvo siekiama išsiaiškinti ir koks minėtų profesijų prestižo suvokimas, vertinimas. Pastebėta, kad gyventojai palankiau vertino atskirtų institucijų darbo prestižą nei jose dirbantys pareigūnai. Manančių, kad teisėjo darbas yra prestižinis buvo net 69 proc. tarp gyventojų ir tik 48 proc. tarp teisėjų. Skirtumas tarp prokurorų, pasieniečių ir policijos pareigūnų vertinimų buvo net dvigubas. 66 proc. gyventojų manė, kad prokurorų darbas yra prestižinis, o tokia pat nuomonę išreiškė tik trečdalis prokurorų, pasieniečių darbą prestižinių laikė 55 proc. gyventojų ir 19 proc. pasieniečių, o policijos pareigūnų darbo prestižą įvertinto ketvirtadalis gyventojų ir tik mažiau nei penktadalis policijos pareigūnų (19 proc.) Tik ugniagesiai savo darbą buvo linkę labiau laikyti prestižiniu nei gyventojai.