Spausdinti

Ukrainietė teisininkė: dažniausiai pabėgėliai Lietuvoje klausia apie pinigines išmokas ir transportą

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2022 gegužės 10

Vilniuje advokatų profesinėje bendrijoje AVOCAD pradėjusi dirbti ukrainietė teisininkė Viktoriia Vynohradova pataria pabėgėlius priimantiems lietuviams pasiruošti atsakymus į dažniausiai pabėgėliams iškylančius klausimams: kaip pateikti prašymus įvairioms socialinėms išmokoms, taip pat – kokios sąlygos norint naudotis ukrainietiškais automobiliais ir vairuotojo teisėmis.

AvocadViktoriiaVynohradova

„Pirmosios darbo Vilniuje savaitės parodė, kad pabėgėliams dažniausiai kyla klausimai teikiant prašymus dėl įvairių socialinių išmokų – vienkartinės išmokos pabėgėliams, išmokų vaikams, už jų priežiūrą, mokyklos reikmenims, kompensacijos už šildymą, taip pat aiškinamasi, kokiomis sąlygomis galima naudoti ukrainietiškus automobilius, ar reikalinga perlaikyti egzaminą vairuotojo teisėms“, – sakė iš Ukrainos Odesos miesto atvykusi teisininkė Viktoriia Vynohradova.

Vilniuje pradėjusi dirbti teisininkė sako, jog į Lietuvą atvykusiems pabėgėliams reikėtų atkreipti dėmesį į keletą pagrindinių socialinės pagalbos išmokų. Pirma, tai vienkartinė išmoka pabėgėliams. Jos dydis skiriasi kiekvienoje savivaldybėje ir sudaro nuo 120 iki 260 eurų. Dėl šios ir kitų išmokų reikia kreiptis pateikiant prašymą atitinkamos savivaldybės socialinės rūpybos skyriui. Antra, tai įvairios išmokos vaikams. Išmokos ukrainiečiams mokamos už mažamečių priežiūrą, taip pat mokami ir „vaiko pinigai“, kurie šiuo metu sudaro 73,50 euro per mėnesį. Trečia, priklausomai nuo šeimos pajamų gali būti skiriama piniginė socialinė parama, kai šeimos pajamos vienam nariui per mėnesį sudaro mažiau nei 141,90 euro.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA VAIRUOJANTIEMS:
Ukrainoje išduotos vairuotojo teisės tinka Lietuvoje, kol negautas leidimas čia nuolat gyventi, nedeklaruota gyvenamoji vieta. Po to reikia laikyti egzaminą – teorinę ir praktinę dalis (kursai nebūtini).
Automobilio registracija būtina, kai Lietuvoje praleidžiama daugiau nei 90 dienų per metus. Pabėgėliai gali kreiptis dėl registracijos gavę leidimą gyventi Lietuvoje arba deklaravę gyvenamąją vietą.
Automobiliui būtinas galiojantis civilinis draudimas.

Atskira pasikartojančių klausimų grupė – tai automobilių naudojimas ir teisės vairuoti pripažinimas. Ukrainoje išduotos teisės pripažįstamos iki tol, kol ukrainietis netampa Lietuvos rezidentu, t.y. nedeklaruoja čia savo gyvenamosios vietos ir nėra praleidęs per metus Lietuvoje daugiau nei 185 dienas. Jeigu šios sąlygos atsiranda – toks asmuo privalo išlaikyti egzaminą Lietuvoje ir čia gauti ES standartus atitinkantį vairuotojo pažymėjimą.

Pasak Viktoriios Vynohradovos, automobilius iš Ukrainos naudoti Lietuvoje galima be papildomų registracijų, jeigu jie Lietuvoje būna trumpiau nei 90 dienų per metus. Kitu atveju, gavus leidimą gyventi Lietuvoje ir deklaravus gyvenamąją vietą, teks perregistruoti ir automobilį. Bet kokiu atveju ukrainietiški automobiliai turi turėti galiojantį privalomąjį civilinės atsakomybės draudimą. Šiuo metu nemokamą draudimą 30-iai dienų ukrainiečiams siūlo „Lietuvos draudimas“.

Dar kovo pradžioje paskelbusi, kad pradeda teikti nemokamą teisinę pagalbą pabėgėliams iš Ukrainos advokatų profesinės bendrijos AVOCAD komanda konsultuoja ukrainiečių, anglų ir rusų kalbomis. Turintys galimybę kreiptis elektroniniu paštu, raginami siųsti savo klausimus elektroniniu paštu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., o tokios galimybės neturint galima skambinti bendruoju telefonu +370 (654) 52310.