Spausdinti

Teisė ir technologijos – neatskiriama: ar robotai užims teisininkų vietą?

Kategorija: Straipsniai
Paskelbta: 2019 balandžio 09

Robotai, užpildantys sutarties formas ar parengiantys ieškinį kompensacijai už pavėlavusį skrydį gauti. Sistema, kuri už kelių eismo taisyklių pažeidimus identifikuoja pažeidėją, greičiau nei per 15 sekundžių iš pažeidėjo sąskaitos išskaičiuoja baudą ir jį sudrausmina. Ar šie teisininko darbo palengvinimo būdai – tolima ir šiek tiek fantastinė ateitis? Atsakymas į šį klausimą nustebins.

resize 1200x900 m. mockus

Tokios ir panašios inovatyvios idėjos šiandien sklando Mykolo Romerio universiteto Teisinių technologijų (LegalTech) centre, kuriame darbas iš tiesų verda – lietuviai teisės studentai dėl savo inovatyvių idėjų puikiai žinomi užsienyje. Apie šio centro veiklą, teisės technologijas ir rytojaus teisininko išsilavinimą kalbame su Teisinių technologijų centro vadovu dr. Martynu Mockumi.

– Mykolo Romerio universiteto (toliau – MRU) mokslininkai pirmieji sumanė įsteigti Teisinių technologijų centrą. Martynai, prašau papasakoti, kada ir kodėl kilo idėja steigti šį centrą? Kaip jis buvo kuriamas?

– Atsakant į šį klausimą vertėtų plačiau istoriškai apžvelgti, kaip MRU buvo kuriama teisės ir informatikos mokslų tarpdisciplininė kryptis. 1997 m. įkūrus Lietuvos teisės akademiją, joje susibūrė informatikos krypties mokslininkai (pvz., doc. dr. A. Keras, prof. dr. R. Petrauskas), kurie tyrinėjo informacinių technologijų įtaką teisei. Jie įkūrė Teisinės informatikos katedrą.

Šioje katedroje subrendo daug profesionalų, ji įgijo stiprių tarptautinių akademinių ryšių bei ekspansyviai išsiplėtė. Pavyzdžiui, šiuo metu vienas iš katedros veteranų prof. Tadas Limba, 2001 m. dirbęs katedroje asistentu, atsakingas už labai geras žaidimų kūrėjams skirtas studijų programas, vykdomas kartu su Dongseo universitetu (Pietų Korėja). Studijos geros tuo, kad studentams dėsto pripažinti praktikai, kurie, pavyzdžiui, kūrė specialiuosius efektus atnaujintų kultinių „Žvaigždžių karų“ sagai ar filmo „Transformatorius“ grafiką. Studijas baigę lietuviai studentai Korėjos rinkai jau sėkmingai patiekė kompiuterinių žaidimų. Kitas katedros veteranas – prof. Darius Štitilis – šiuo metu vadovauja kibernetinio saugumo valdymo ir elektroninio verslo vadybos studijų programoms.

Globaliai vertinant džiugu, kad mūsų mokslininkai nebuvo nei atsilikę, nei kuo nors prastesni už kitose Europos valstybėse dirbančius mokslininkus. Skyrėsi tik finansinės galimybės, dalis nemokėjo anglų kalbos, kuri yra šios tarpdisciplininės mokslo krypties pagrindinė darbinė kalba. Teisinės informatikos katedra iš pradžių išsiplėtė iki fakulteto, kuris vėliau subyrėjo, o jo darbuotojai plačiai pasklido po universitetą nuo Karaliaus Sedžiongo instituto iki Ekonomikos fakulteto.  Legaltech centras yra viena iš tų išbarstytų kadaise buvusios Teisinės informatikos katedros diasporų, kuri šiuo metu kelia didelių lūkesčių ne tik MRU, bet ir VGTU bendruomenei (pagal Vyriausybės parengtą universitetų reorganizavimo planą, 2020 metais MRU ir VGTU susijungs – aut. past.).

Legaltech centras įsteigtas 2018 m. Jį kuriant daugiausia prisidėjo MRU dekanė prof. dr. Lyra Jakulevičienė, palaikė MRU vadovybė ir daugybė universiteto bendruomenės narių. Į procesą buvo įtraukti ir „Investuok Lietuvoje“ projekto „Kurk Lietuvai“ dalyviai – šaunūs jauni žmonės. Teko daug kalbėtis su verslo, valstybės, akademinių institucijų atstovais.

– Kokios yra pagrindinės Legaltech centro veiklos kryptys?

– Žvelgiant bendrai, Legaltech centro veikla labiausiai matoma per legaltech bendruomenei burti skirtus renginius – meetup'us. Juose susitinka ne tik teisės ar informatikos mokslų studentai ir praktikai, bet ir verslininkai bei kiti susidomėjusieji. Tokių renginių metu dalyviams jau pristatėme, kaip tobulėja pokalbių robotai (angl. chatbots) teisinėje rinkoje, sprendėme asmens privatumo problemas ir pristatėme asmens privatumo užtikrinimo priemonių valdymo įrankius. Artimiausiu metu planuojame pristatyti didžiųjų duomenų (angl. bigdata) sprendimus teisininkams, akademinį dirbtinio intelekto panaudojimo teisėje įdirbį. Šie renginiai kol kas nemokami, be tiesioginių vaizdo transliacijų įrašai prieinami mūsų youtubo kanale.