Spausdinti

Tapo aiškesnė su tėvų pareigomis susijusių bylų perdavimo tvarka

avoid labyrinth 500x451Lietuvos įstatymuose bus aiškiau reglamentuojama tvarka, kuomet vienoje Europos Sąjungos (ES) valstybėje narėje iškelta civilinė byla, susijusi su tėvų pareigomis, galėtų būti perduodama nagrinėti kitos ES valstybės narės teismui.

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis pažymi, kad dabar galiojanti tvarka kitų ES valstybių narių teismams sukeldavo papildomų trukdžių nagrinėjant bylas: tekdavo ilgai susirašinėti, papildomai investuoti į teisininkų paslaugas, nes nebūdavo žinoma, kokia tvarka ir į kokį teismą Lietuvoje reikia kreiptis.

Seimas priėmė Civilinį procesą reglamentuojančių ES ir tarptautinės tesės aktų įgyvendinimo įstatymo pataisas, pagal kurias prašymus dėl jurisdikcijos perėmimo iš užsienio valstybės teismo nagrinėja Lietuvos apeliacinis teismas. Taip pat šis teismas nagrinėja ir prašymus dėl jurisdikcijos perdavimo užsienio valstybės teismui.

Pagal 2003 m. lapkričio 27 d. Tarybos reglamentą Nr. 2201/2003 dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų, susijusių su santuoka bei tėvų pareigomis, pripažinimo ir vykdymo bei pagal 1996 m. spalio 19 d. Hagos konvenciją dėl jurisdikcijos pripažinimo, vykdymo ir bendradarbiavimo tėvų pareigų ir vaikų apsaugos priemonių srityje yra numatyta galimybė teismams perduoti nagrinėti bylą kitos valstybės teismams, jei teismas, turintis jurisdikciją nagrinėti bylą mano, kad kitos valstybės teismas būtų labiau tinkamas nagrinėti bylą ar jos dalį, su kuria konkrečioje byloje vaiką sieja konkretus ryšys.

Dėl aiškiai nereglamentuojamos tvarkos užsienio valstybių teismai kreipdavosi į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą, Teisingumo ministeriją su prašymais perduoti jurisdikciją Lietuvos teismams, nagrinėjant bylas, kurios susijusios su vaikų (Lietuvos Respublikos piliečių ar anksčiau įprastai gyvenusių Lietuvoje) interesais.

Įstatyme numatyta ir tokių prašymų nagrinėjimo trukmė. Lietuvos apeliacinis teismas turės 6 savaites prašymų nagrinėjimui. Atsižvelgiant į bylos aplinkybes kiekvienu atveju turės būti nuspręsta, ar yra reikalinga Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos išvada dėl jurisdikcijos perdavimo.

Lietuvos apeliaciniam teismui pateikus sprendimą, kad jurisdikciją yra tikslinga perimti iš kitos valstybės teismo, būtų nustatomas konkretus teismas, kuriame būtų nagrinėjama byla.