Spausdinti

Siekiama tobulinti administracinių bylų nagrinėjimą

teismasSeimo posėdyje buvo pateikti Administracinių bylų teisenos ir Administracinių ginčų komisijų įstatymų pataisų projektai. Šiais projektais siekiama, kad administracinis procesas taptų greitesnis, paprastesnis, aiškesnis ir patogesnis savo teises ir teisėtus interesus teisme ginančiam asmeniui.

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis pažymi, jog administraciniuose apygardų teismuose gautų bylų daugėja, o jų nagrinėjimas dėl objektyvių priežasčių užsitęsia. Dėl to būtina ieškoti galimybių šį procesą pagreitinti, siekti, jog sprendimai teismuose būtų priimami greičiau. Per 2014 metus apygardų administraciniuose teismuose buvo išnagrinėta 12,8 tūkst. administracinio pobūdžio bylų. 2013 m. tokių bylų buvo 11,72 tūkst., o 2012 m. dar mažiau – 7,9 tūkst.

Parengtose pataisose numatyta peržvelgti administracinių bylų teritorinio teismingumo taisykles siekiant, kad tam tikras bylas, kurios šiuo metu priskiriamos tik Vilniaus apygardos teismui, galėtų nagrinėti ir kitų šalies apygardų administraciniai teismai. Tokiu būdu būtų galima išplėsti bylų nagrinėjimo rašytinio proceso būdu galimybes, taip pat nustatyti, kad daugiau bylų galėtų nagrinėti ne trijų teisėjų kolegija, o teisėjai vienasmeniškai.

Teisės aktų projektuose numatyta ir tai, kad skundo padavimo terminas negalėtų būti atnaujinamas, jei nuo skundžiamo administracinio akto priėmimo, veiksmo atlikimo ar nuo kito teisės akto bei įstatymo numatyto klausimo išsprendimo pasibaigimo praėjo daugiau nei 10 metų, išskyrus tuos atvejus, kai įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu nustatyta nusikalstama veika, kuri yra susijusi su administracinio akto priėmimu, neveikimu ar veiksmo atlikimu.

Pataisomis siūloma gerinti proceso dalyvių teisinę padėtį. Priėmus pakeitimus atsakovai ar tretieji suinteresuoti asmenys galėtų pasisakyti, kuomet teismas spręstų termino skundui paduoti atnaujinimo klausimą. Pasisakymo teisė taip pat būtų suteikiama ir sprendžiant dėl reikalavimo užtikrinimo priemonių taikymo ar panašiose situacijose. Numatytas ir baigtinis sąrašas asmenų, kurie galėtų atstovauti administracinėse bylose pagal pavedimą. Tokiu būdu būtų siekiama stiprinti kvalifikuotą atstovavimą teismo procese.

Teisingumo ministerija siūlo Administracinių ginčų komisijų įstatymo pataisose įtvirtinti taikos sutarties sudarymo institutą ikiteisminiame bylos nagrinėjime. Jei būtų neįvykdomi Vyriausiosios administracinių ginčų komisijos priimti sprendimai, kuriais buvo išspręstas ginčas bei kurie nebuvo per nustatytą terminą apskųsti teismui, jie būtų vykdomi priverstinai pagal Civilinio proceso kodekse numatyta tvarką, o šių sprendimų peržiūros teisme nebereikėtų.