Spausdinti

Griežtesnės bausmės už programišių atakas ir jūros taršą

Kategorija: Baudžiamoji teisė
Paskelbta: 2014 gruodžio 04

377670xcitefun cyber crime genericTeisingumo ministerijos parengtoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, pagal kurias būtų sugriežtinta atsakomybė už tam tikrus elektroninių duomenų ir informacinių sistemų saugumui kenkiančius nusikaltimus, pritarė Vyriausybė.

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis pažymi, kad šios pataisos suteiks galimybę efektyviau kovoti su elektroninėje erdvėje įvykdomais nusikaltimais, kurie ypač aktualūs šiandien, kuomet vis daugiau įsilaužimų į informacines sistemas įvykdo programišiai.

Pataisomis ne tik griežtinama atsakomybė, bet ir siekiama perkelti 2013 m. rugpjūčio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą dėl atakų prieš informacines sistemas į nacionalinę teisę bei suderinti šios direktyvos ir LR Baudžiamojo kodekso nuostatas.

Įstatymo projekte numatytas atsakomybės sugriežtinimas už neteisėtą poveikį elektroniniams duomenims ir informacinei sistemai, kuomet tokia nusikalstama veika padaroma dešimties ar daugiau informacinių sistemų duomenimis, taip pat tuo atveju, jei padaroma didelio masto žala. Siūloma griežtinti atsakomybė ir tiems, kurie nusikalstamai veikai pasinaudoja neteisėtai gautais svetimais asmens duomenimis.

Iki šiol baudžiamoji atsakomybė yra numatyta tik už neteisėtą prisijungimą prie visos informacinės sistemos, tuo tarpu pagal siūlymą tokia pat tvarka būtų taikoma ir už neteisėtą prisijungimą prie dalies sistemos. Kartu numatoma tobulinti neteisėto disponavimo įrenginiais, programine įranga, slaptažodžiais ar kodais ir kitais privačiais ar neteisėtais duomenimis nusikaltimo sudėtį.

Tuo pat metu pateiktose Baudžiamojo kodekso pataisose siūloma sugriežtinti atsakomybę už vykdoma teršimą iš laivų. Kodekse siūloma sukonkretinti, kad asmuo (tiek fizinis, tiek juridinis) yra baudžiamas, jei jis pažeisdamas Tarptautinės konvencijos dėl teršimo iš laivų prevencijos nustatytus reikalavimus teršė jūrą iš laivų ir dėl tos priežasties suprastėjo vandens kokybė. Už tokį nusikaltimą būtų skiriama bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 3 metų. Atsakomybė būtų taikoma tiek už tyčinį nusikaltimą, tiek ir įvykdžius jį dėl neatsargumo.