Spausdinti

Mažesnis biurokratizmas apklausiant nukentėjusįjį ar pareiškėją

Kategorija: Baudžiamoji teisė
Paskelbta: 2014 lapkričio 20

avoid labyrinth 500x451Siekdama padidinti baudžiamojo proceso kokybę ir efektyvumą policija pradeda įgyvendinti priemonių kompleksą. Viena iš šio komplekso dalių – Pareiškimo apie padarytą nusikalstamą veiką ir procesinių veiksmų atlikimo protokolas, kurs apjungia penkis atskirus protokolus.

Šį naująjį dokumentą, kuris yra suderintas su Vidaus reikalų ir Teisingumo ministerijomis, Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras patvirtino 2014 m. lapkričio 18 d., o praktikoje jis bus imamas taikyti nuo 2015 m. sausio 1 d.

Siekiant įvertinti policijos pareigūnų darbo kokybę, 2013 metų lapkričio mėn. Lietuvos kriminalinės policijos biuras atliko baudžiamojo proceso dalyvių, nukentėjusių nuo nusikaltimų 5 Lietuvos apskrityse (Vilniaus, Telšių, Šiaulių, Alytaus ir Panevėžio) apklausą. Gauti rezultatai parodė, kad nusikalstamos veikos forminimas užtrunka ilgai, o nukentėjusieji neretai yra kviečiami pakartotinei apklausai ar patikslinti aplinkybes teritorinėse policijos įstaigose, nes atliekami ne visi ikiteisminio tyrimo veiksmai.

Vieningo protokolo pildymas užtikrins, kad pareigūnai, gavę pareiškimą apie galimą nusikalstamą veiką ar atvykę į nusikaltimo vietą, atliks visus reikiamus veiksmus, tai yra: priims pareiškimą, apklaus pareiškėją liudytoju, užfiksuos reikiamas įvykio vietos ypatybes, surinks tyrimui reikalingus duomenis bei objektus, išsiaiškins, kokia yra nukentėjusiojo pozicija dėl padarytos žalos rūšies ir dydžio, civilinio ieškinio ikiteisminio tyrimo metu. Be viso to, pareigūnai apjungtame protokole pažymės ar pareiškėjas žino asmenį, kuris galėjo įvykdyti nusikaltimą bei pasižymės asmenis, kurie galbūt galėtų suteikti reikšmingos informacijos tyrimui. Pildydamas vieną protokolą policijos pareigūnas sugaiš gerokai mažiau tiek savo, tiek pareiškėjo laiko, galės sutaupytą laiką skirti efektyvesniam tyrimui, nuodugnesnei įvykio vietos apžiūrai ar reikšmingų duomenų rinkimui.