Spausdinti

Apsaugos orderis galios visoje ES

Kategorija: Baudžiamoji teisė
Paskelbta: 2015 balandžio 15

europos teismasŠ. m. balandžio 14 d. Seimo posėdyje buvo pateikti Teisingumo ministerijos parengti įstatymų projektai. Šiais projektais į nacionalinę teisę bus perkelta 2011 m. gruodžio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva dėl apsaugos orderio, kuris suteiks galimybę apsaugoti asmenis nuo kitų asmenų daromos nusikalstamos veikos visose Europos Sąjungos valstybėse narėse.

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis pažymi, jog kuomet Seimas priims šias ministerijos parengtas pataisas, Lietuvos teismo priimtas draudimas smurtautojui artintis prie nukentėjusiojo galios ne tik Lietuvoje, bet visoje Europos Sąjungoje. Taip pat Lietuvoje galiotų ir kitų ES valstybių atitinkamų institucijų priimti sprendimai.

Šiose direktyvose, dėl kurių parengtos pataisos, numatyti draudimai bei apribojimai, tokie kaip draudimas lankytis tam tikrose vietose, vietovėse ar regionuose, kur gyvena, dirba ar dėl kitų priežasčių lankose saugomas asmuo, taip pat draudimas kontaktuoti bet kokiomis priemonėmis (telefonu, paštu, elektroninėmis priemonėmis) su saugomu asmeniu, ribojamas atstumas, per kurį galima priartėti prie saugomo asmens ir pan.

Verta žinoti, jog Europos apsaugos orderis gali būti išduodamas tik jei jį išduodančioje valstybėje jau anksčiau buvo paskirta apsaugos priemonė, pagal kurią nusikaltusiam asmeniui nustatomi draudimai ar apribojimai. Lietuvos teisėje šie draudimai numatyti Baudžiamajame, Baudžiamojo proceso kodeksuose bei Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme.

Asmuo, kuriam reikalinga apsauga, prašymą išduoti Europos apsaugos orderį galės pateikti savo gyvenamosios ar buvimo vietos ikiteisminio tyrimo teisėjui arba apylinkės teismui. Jei reikalingas kitos ES valstybės narės išduoto Europos apsaugos orderio pripažinimas, tą galėtų padaryti tos teritorijos, kurioje gyvena asmuo, dėl kurio priimtas orderio sprendimas, apylinkės teismas arba ikiteisminio tyrimo inspektorius.

Įstatymų projektuose yra numatytos sąlygos bei atvejai, kuomet Europos apsaugos orderis gali būti nepripažįstamas, taip pat atvejai, kuomet teismas gali kreiptis į orderį išdavusią instituciją su prašymu pateikti daugiau informacijos.