Spausdinti

Vilniaus centrinėje dalyje neliks įkalinimo įstaigų

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2014 rugsėjo 11

300px LukishkiChurchVykdant Vyriausybės patvirtintą Laisvės atėmimo vietų modernizavimo programą Teisingumo ministerija parengė teisės aktų projektus, pagal kuriuos bus leidžiama pradėti statyti tardymo izoliatorių – pataisos namus už Vilniaus centro ribų (miesto pakraštyje). Į naująjį statinį bus perkeliami suimtieji iš Lukiškių tardymo izoliatoriaus bei nuteistieji iš Vilniaus pataisos namų.

Naujos įkalinimo įstaigos, kurioje turėtų galėti kalėti iki 1620 nuteistųjų ir suimtųjų, nauda neabejojama. Čia turės būti sukurtos tarptautinius standartus atitinkančios įkalintų asmenų laikymo sąlygos, o taip pat įdiegiamos modernios apsaugos priemonės, kas padidins saugumą visuomenei bei personalui, planuojama, kad pagerės ir darbuotojų darbo sąlygos. Be viso to, bus vykdoma ir resocializacija, kuri sumažina pakartotinius nusikaltimus, o taip gerinama ir socialinė – ekonominė nauda, sukuriamas didesnis BVP.

Naujoji laisvės atėmimo įstaiga pagal siūlymą turėtų būti statoma viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės būdu, o bendra projekto vertėtų turėti siekti iki 998 mln. litų, dėl to dar yra reikalingas ir Seimo sutikimas. Priėmus atitinkamą Seimo nutarimą bus skelbiamas konkursas dėl privataus parnerio, įgyvendinsiančio projektą atrankos. Konkursą skelbs Kalėjimų departamentas.

Įmonė, kuri laimės minėtą konkursą, turės atlikti projektavimo, statybos ir įrengimo darbus (numatoma trukmė – 3 metai). Pabaigus įrengimą ir įstaigai pradėjus veikti privataus sektoriaus įmonė dar 22 metus prižiūrės pastatą, teiks būtiniausias paslaugas: maitinimo, skelbimo paslaugas suimtiesiems, taip pat turės pasirūpinti užimtumu, laisvalaikiu, socialinėmis programomis bei užtikrinti elektroninių ir ryšio priemonių veikimą, priežiūrą bei aptaranavimą. Už tai valstybė 22 metus turės mokėti apie 45,4 mln. litų kasmet. Po 22 metų visa privataus sektoriaus lėšomis sukurta infrastruktūra taps valstybės nuosavybe. Manoma, kad toks įgyvendinimo būdas yra pigesnis nei pati valstybė imtųsi naujos įkalinimo įstaigos statybų (tai rodo projekto galimybių studijos paskaičiavimai).

Padengti dalį išlaidų planuojama išpardavus prestižinėse sostinės vietose esantį nekilnojamą turtą, tarp kurio ir apie 10 ha ploto žemės sklypai. Prieš šimtmetį pastatytas Lukiškių kalėjimas yra netinkamas toliau naudoti, o prastos įkalinimo sąlygos tampa kritikos iš įvairių tarptautinių organizacijų priežastimi. Be to, per 2013 metus išmokėt 180 tūkst. litų kaliniams, kurie prisiteisė neturtinės žalos dėl netinkamų įkalinimo sąlygų. Šiuo metu Kalėjimo departamentas jau vykto privataus sektoriaus parnerio atranka projektui, kurio metu Lukiškių tardymo izoliatoriuje esantys nuteistieji turi būti perkeliami į planuojamą pastatyti naują kalėjimą Pravieniškėse.