Spausdinti

EŽTT palankiai įvertino Lietuvos teisėje įtvirtintą įkalinimo iki gyvos galvos bausmės peržiūros modelį

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2019 liepos 12

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) išbraukė 16 nuteistų iki gyvos galvos asmenų iš Lietuvos peticijas iš bylų sąrašo, nes, Strasbūro teismo nuomone, pareiškėjai gali veiksmingai siekti savo teisių užtikrinimo ir mūsų šalyje.

Šie pareiškėjai skundėsi, kad Lietuvoje nėra veiksmingos galimybės siekti įkalinimo iki gyvos galvos bausmės sušvelninimo.

251 8bcd86d60971adb4e05eb7c3a57cb742

EŽTT palankiai įvertino, kad įkalinimo iki gyvos galvos bausmės sušvelninimo klausimas bus sprendžiamas Lietuvos teismuose užtikrinant veiksmingas procesines garantijas nuteistajam bei galimybę sužinoti priežastis, jei nuteistojo prašymas dėl bausmės sušvelninimo nebūtų patenkintas. EŽTT taip pat atkreipė dėmesį, kad prašymą nuteistieji galės pateikti atlikę 20 metų laisvės atėmimo bausmę, o tai yra trumpesnis nei šio teismo praktikoje įtvirtintas orientacinis 25 metų terminas, po kurio iki gyvos galvos nuteistam asmeniui turi būti užtikrinama galimybė siekti bausmės peržiūros.

EŽTT pažymėjo, kad įkalinimo iki gyvos galvos bausmės švelninimui esminę reikšmę turinčios aplinkybės, tokios kaip nusikalstamo elgesio rizikos įvertinimas, atliktos bausmės trukmė, nuteistojo elgesys bausmės metu, bausmės tikslai ir atliktos bausmės poveikis nuteistajam, yra pakankamai objektyvios ir leidžia tinkamai įvertinti, ar nuteistasis yra pakankamai pasitaisęs, kad būtų nusipelnęs bausmės sušvelninimo.

Primintina, kad š. m. kovą Seimas priėmė Baudžiamojo kodekso ir kitų įstatymų pataisas, suteikiančias teisę iki gyvos galvos nuteistam asmeniui, atlikusiam ne mažiau kaip 20 metų bausmės, pateikti teismui prašymą peržiūrėti jam paskirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę. Jeigu teismas, įvertinęs visas bausmės švelninimui esminę reikšmę turinčias aplinkybes, nuspręstų tokį nuteistojo prašymą patenkinti, tuomet laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė keičiama terminuota laisvės atėmimo bausme nuo 5 iki 10 metų. Jeigu toks nuteistojo prašymas būtų netenkinamas, jis į teismą dėl bausmės peržiūrėjimo pakartotinai galėtų kreiptis po vienų metų.

Neseniai Vilniaus apygardos teismas jau yra patenkinęs vieno šios bylos pareiškėjo prašymą pakeisti įkalinimo iki gyvos galvos bausmę terminuota laisvės atėmimo bausme.