Svarbus etapas Lietuvos teisinės sistemos raidoje – artėjama prie individualaus konstitucinio skundo įteisinimo

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2019 birželio 26

Vakar Seimas po pateikimo pritarė Teisingumo ministerijos parengtoms Konstitucinio Teismo ir dar 5 įstatymų pataisoms, kuriomis reglamentuojama galimybė piliečiams ginti savo teises Konstituciniame Teisme. Šiais įstatymų pakeitimais įgyvendinama Konstitucijos pataisa, suteikianti teisę asmenims tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą, įsigalioja š. m. rugsėjo 1 d.

227 1575e31ef50aea17283e52b32c3b251e

„Konstitucinis skundas – itin svarbi teisinė priemonė Lietuvos žmonėms ginti savo teises ir laisves. Tai dar labiau sustiprins ir visą mūsų teisinę sistemą“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Daugumos Europos Sąjungos valstybių, taip pat ir Lietuvos kaimynių, piliečiai turi galimybę tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą“.

Konstitucinį skundą fiziniai ir juridiniai asmenys galės teikti tik išnaudoję kitas teisinės gynybos priemones, tai yra, įsiteisėjus galutiniam ir neskundžiamam teismo sprendimui. Skundas turės būti pateiktas per 3 mėn. nuo tokio sprendimo priėmimo dienos.

Konstitucinis Teismas nagrinės tuos skundus, kurie yra susiję su žmogaus teisių ir laisvių pažeidimais, atsiradusiais taikant Lietuvos Respublikos įstatymus ar kitus Seimo, Respublikos Prezidento ar Vyriausybės aktus. Jei Konstitucinis Teismas nuspręstų, kad teisės aktas prieštarauja Konstitucijai, būtų galima atnaujinti procesą, o išimtinais atvejais ir sustabdyti teismo sprendimo vykdymą, kol byla bus išnagrinėta Konstituciniame Teisme.

Tarp keičiamų teisės aktų – ir Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymas. Siekiama, kad fiziniai asmenys, norėdami teikti konstitucinį skundą, galėtų kreiptis dėl valstybės finansuojamos ar dalinai finansuojamos pagalbos.

Iki šiol Konstitucijoje buvo įtvirtinta, kad į Konstitucinį Teismą dėl teisės aktų atitikimo Konstitucijai gali kreiptis tik Seimas, Seimo narių grupė, Respublikos Prezidentas, Vyriausybė ir teismai. Tokių prašymų per metus gaunama apie 30. Remiantis panašų konstitucinio skundo instituto modelį turinčių Lenkijos ir Latvijos praktika, numatoma, kad nagrinėjamų individualių konstitucinių skundų kasmet taip pat galėtų būti apie 30.

Top