Spausdinti

Išskaidytas tarptautinis ginkluotas nusikalstamas susivienijimas, įtariama "išplovęs" daugiau kaip 600 mln. eurų

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2019 gegužės 22

Lietuvos policijos pareigūnai kartu su Generalinės prokuratūros prokurorais, glaudžiai bendradarbiaudami su Lenkijos, Estijos, Ispanijos ir Jungtinės Karalystės teisėsaugos pareigūnais, atliko slaptą policijos operaciją prieš pavojingiausios formos organizuotą nusikalstamumą – tarptautiniu mastu veikiantį ginkluotą nusikalstamą susivienijimą (toliau – GNS). Operaciją koordinavo tarptautinės teisėsaugos agentūros – Europolas ir Eurojustas, o joje dalyvavo daugiau nei 450 pareigūnų. Europolo vertinimu, tai stambiausia pastarojo meto tokio pobūdžio operacija Europoje.

20190522 policija spaudos konf

Tarptautinės sulaikymo operacijos pagrindu tapo Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų ir Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorų inicijuotas ir ilgą laiką vykdytas didelės apimties tyrimas dėl itin pavojingos GNS veiklos – Lietuvoje ir kitose Europos šalyse padarytų labai sunkių ir sunkių nusikaltimų.

Tarptautinės operacijos metu Lietuvoje, Lenkijoje, Ispanijoje ir Jungtinėje Karalystėje sulaikyti 22 įtariamieji, tarp jų – GNS lyderiai ir aktyviausi nariai. Atlikta 40 kratų, kiti neatidėliotini procesiniai veiksmai – poėmiai, įvykių vietų apžiūros ir kt.

Kompleksinių tyrimo veiksmų metu išimta daugiau nei 8 mln. eurų vertės grynųjų pinigų, juvelyrinių dirbinių, aukso luitų, deimantų, prabangių automobilių, rastos ir užfiksuotos narkotinių, psichotropinių medžiagų slėptuvės, kiti tyrimui reikšmingi objektai.

Lietuvoje ir įvairiose užsienio šalyse sulaikyti GNS dalyviai – Lietuvos Respublikos ir kitų užsienio šalių piliečiai – įtariami neteisėtai disponavę labai dideliais narkotinių medžiagų kiekiais, šaunamaisiais ginklais, organizavę ir vykdę jų kontrabandą, organizavę ir įvykdę nužudymą dėl savanaudiškų paskatų kitų žmonių gyvybei pavojingu būdu bei pasikėsinimą nužudyti. Be to, minėto GNS dalyviai įtariami tarptautiniu mastu organizavę ir sistemingai vykdę pinigų ,,plovimą“ labai didelėmis sumomis, t. y. nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimą. Tarptautinio tyrimo surinktais duomenimis GNS vien per paskutinį laikotarpį galėjo ,,išplauti“ virš 600 mln. eurų, gautų iš nusikalstamų veikų.

Tyrėjų surinktais duomenimis GNS lyderiai ir dalyviai, organizuodami bei darydami nusikalstamas veikas, laikėsi itin griežtos konspiracijos, naudojo kontr-sekimo ir kontr-teisėsaugos naudojamus tyrimo veiksmus. GNS dalyviai tarpusavio ryšiui palaikyti naudojo modernias ir praktiškai tik tarp organizuoto nusikalstamo pasaulio atstovų naudojamas labai brangias šifruotą mobilų ryšį užtikrinančias priemones. Kratų ir sulaikymų metu rasta ir išimta daugiau nei 50 tokio mobilaus šifruoto ryšio telefonų, naudojamų nusikalstamoms veikoms organizuoti ir vykdyti.

Lietuvoje įkurto koordinacinio centro veikloje operacijos metu intensyviai darbavosi Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Europolo deleguoti analitikai bei ekspertai. Į pagalbą taip pat buvo pasitelktas Europolo mobilus duomenų keitimosi ir analizės ofisas, kuris leido realaus laiko režimu užtikrinti greitą apsikeitimą informacija su užsienio partneriais, atlikti duomenų analizę ir patikrinimus Europolo duomenų bazėse. Pasitelktos antiteroristinių operacijų rinktinės ,,Aras“ bei specialiosios policijos mobilios kuopos pajėgos. Siekiant užtikrinti sėkmingą ir sklandų operacijos vykdymą, Lietuvos pareigūnams talkino ir užsienio šalių kolegos, Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai buvo komandiruoti atlikti tyrimo veiksmus užsienio šalyse.

Ši tarptautinė operacija yra efektyvaus ir kryptingo tarptautinės teisėsaugos bendruomenės darbo rezultatas. Prie dar 2016 m. Lietuvos kriminalinės policijos biuro inicijuoto ikiteisminio tyrimo, siekiant surinkti įrodymus apie tarptautines GNS vykdomas nusikalstamas veikas, prisijungė kolegos iš Estijos ir Lenkijos. Kiek vėliau, nustačius, kad GNS vykdo nusikalstamą veiką ir kitose Europos valstybėse, prie tyrimo prisijungė kolegos iš Jungtinės Karalystės ir Ispanijos teisėsaugos. Siekiant užtikrinti sėkmingą tyrimo eigą, buvo sudaryta jungtinė tyrimo grupė, kuriai visokeriopą paramą teikė Eurojustas.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir kontroliuoja didelę patirtį tokiose bylose turintys Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai. Griežčiausia bausmė, galinti grėsti GNS nariams – laisvės atėmimas iki gyvos galvos.