Spausdinti

Pilietiškumas teismo koridoriuose: teismo savanorių misija

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2019 sausio 22

Auksinę komercijos taisyklę „Kokia paklausa, tokia ir pasiūla“ galima pritaikyti ir savanorystei: kasmet didėjantis savanoriaujančių žmonių skaičius atveria kelius netradicinėms savanorystės vietoms. Viena iš jų – teismas, į kurį niekas nenori grįžti antrąkart. O savanoriai grįžta ir jų gretos gausėja: 2017 m. savanorius priėmė penki Lietuvos teismai, 2018 m. – jau 10, ne tik didžiuosiuose šalies miestuose, bet ir Mažeikiuose. Apie tai, kas ten traukia savanorius, pasakoja Nacionalinės teismų administracijos Komunikacijos skyriaus vedėja, žurnalo „Teismai.lt“ vyr. redaktorė Gabija Vaičeliūnaitė.

thumb 422558 640

Savanoriai skatina tikslesnius parodymus

Nacionalinės teismų administracijos atlikti tyrimai rodo, kad liudytojams ir nukentėjusiesiems saugiai jaučiantis teisme yra pateikiami tikslesni parodymai, be to, taip keičiasi ir pačių žmonių požiūris į teismų darbą – teismas suvokiamas ne kaip uždara, bauginanti institucija, bet, pirmiausia, kaip atvira visuomenei ir padedanti išspręsti žmonių problemas.

„Lietuvos teismai – atviri socialiai atsakingoms idėjoms. Labai aiškiai suvokėme, kad teismo darbas neapsiriboja tik tinkamu bylų išnagrinėjimu – šiuolaikinis teismas pirmiausia atsigręžia į žmogų, kuris atėjęs į teismą turi ne tik įvykdyti savo pilietinę pareigą, bet ir gauti pilietinę teisę – ne tik teisinę, bet ir savanorių pagalbą“, – sako G. Vaičeliūnaitė.

Į teismą – asmeninės motyvacijos vedami

Kaip kiekvienoje savanorystės veikloje, į teismą dažną savanorį atveda ne vien pilietiškumo motyvai, bet ir asmeninio tobulėjimo galimybės: psichologijos ar teisės studentai čia ateina susipažinti su teismu iš vidaus, įgyti tam tikrų naujų kompetencijų.

„Pastaraisiais metais šia galimybe susidomi ir vis daugiau senjorų – jiems tai proga jaustis svarbiais ir reikalingais padedant žmonėms, išnaudoti laisvą laiką prasmingai veiklai. Savanoriai yra įtraukiami į teismo gyvenimą – dalyvauja kolektyvo renginiuose, mokymuose. Taip pat įdomi tendencija, kad, kaip ir visuose savanorystės sektoriuose, į teismus ateina daugiau merginų ir moterų, bet vaikinai ir vyrai linkę šia veikla užsiimti ilgesnį laikotarpį“, – teigia žurnalo „Teismai.lt“ vyr. redaktorė.

Daugiau savanorių mokymų – daugiau drąsos

Teismas nėra standartinė savanorystės vieta, todėl neretai ir patiems savanoriams pirmą kartą praverti teismo rūmų duris nėra labai drąsu. Ypač dėl to, kad tokia savanorystės forma nėra orientuota į konkrečią pagalbos rūšį, niekada iš anksto nežinosi, kokios pagalbos reikės: vandens, pokalbio, padėti rasti kabinetą, o gal prižiūrėti vaiką.

Anot G. Vaičeliūnaitės: „Savanorystė teisme – išties nelengvas darbas, turi būti pakankamai drąsus ir turėti tam tikrų specifinių žinių. Kasmet pradedantiems savanoriams yra organizuojami ne vieni mokymai, kurių metu gilinamos psichologijos, teisės žinios, jie supažindinami su teismų veikla, mokomi, kaip elgtis kritinėse situacijose ir pan. Savanorių misija išties be galo svarbi – žmonės jaučiasi saugiau ir drąsiau, kai žmogų koridoriuje pasitinka jam padėti pasiruošę savanoriai.“

Taip pilietiškumas gimsta teismo koridoriuose. Šioje veikloje aktyviausias yra jaunimas, prisidedantis prie teigiamų teismo aplinkos ir bendruomenės pokyčių. Būtent toks jaunimas – užsiimantis įvairiausia pilietine  ar socialine veikla – yra kviečiamas dalyvauti Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis finansuojamame konkurse „Tėvyne mūsų“, registruojantis tinklalapyje www.tevynemusu.lt.