Spausdinti

Šiuolaikinės technologijos gerina teismų darbo kokybę

Kategorija: Aktualijos
Paskelbta: 2014 spalio 06

future tech 2014Tobulėjant šiuolaikinėms technologijoms kartu tobulėja ir teismų darbo procesas. 2005 metais sukūrus Lietuvos teismų informacinę sistemą LITEKO, kurios tikslas buvo supaprastinti teismo bylų apskaitą, per beveik 10 metų ši stipriai patobulėjo ir bus tobulinama ateityje. Kiekvienais metų Nacionalinės teismų administracijos iniciatyva yra kuriamos papildomos LITEKO sistemos funkcijos, plečiamos galimybės panaudoti informacines technologijas teismuose. Artimiausiuose plėtros planuose – visų šalyje veikiančių teismų aprūpinimas specialia garso įrašymo įranga, kuri užtikrina teismo posėdžių autentiškumą ir viešumą. Šią stacionarią garso įrangą jau naudoja 11 teismų Lietuvoje.

Rašymo ranka nebelieka

Iki įstatymo pakeitimo įsigaliojimo teismo posėdžių sekretoriai turėdavo protokoluoti visą teismo posėdį ranka. Šiuo metu naudojamas modernesnis būdas – spausdinant kompiuteriu bei įrašinėjant posėdį diktofonu (esant poreikiui). Kompiuteriu spausdinto teksto klaidas galima lengvai ir greičiau ištaisyti, nereikia perrašinėti protokolo iš vieno lapo į kitą, kaip tekdavo anksčiau. Be viso to, teismuose bylų nemažėja, jų sudėtingumas taip pat auga, todėl pasitelkiamos specialistų konsultacijos, apklausos, tad neišvengiama ir specifinių terminų, kuriuos užfiksuoja diktofonai, o vėliau perklausant įrašą galima papildyti, pataisyti protokolą. Taigi, tai ne tik padarė teismo posėdžių sekretoriaus darbą paprastesniu bei efektyvesniu, tačiau kartu ir suteikė galimybę garantuoti protokolų tikslumą.

Efektyvu ir finansiškai naudingiau

Anksčiau, jau atsiradus diktofonų panaudojimo galimybėms, įrašai buvo saugomi kompaktiniuose diskuose. Tai užima nemažai vietos bei reikalauja lėšų įsigijant tuščias ribotos talpos laikmenas. Šiuo metu garso įrašai saugomi LITEKO sistemoje, kur juos iš karto gali patalpinti teismo posėdžio sekretorius. Kartu su garso įrašais įkeliamos ir saugomos informacinės pažymos, kuriose pateikiama svarbi informacija apie teismo posėdį: fiksuojamas pradžios ir pabaigos laikas, teismo posėdžio dalyviai, posėdžio metu priimtos žodinės nutartys ir kita. Toks įrašų saugojimo būdas yra kur kas pigesnis.

Padidėjęs darbo spartumas taip pat leidžia sutaupyti lėšų – trumpėja darbo valandos, krūvis. Tačiau neišvengiamai pastebimi ir trūkumai. Vienas dažniausiai sutinkamų – didesnėse salėse kai kurie žmonės kalba šiek tiek per tyliai, tad diktofonu ar stacionaria garso įranga įrašytų balsų kartais nepavyksta atpažinti ir suprasti, ką proceso dalyvis sakė. Tikimasi, kad nuolat tobulinama sistema suteiks galimybę tokių nesklandumų išvengti jau netolimoje ateityje.